Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda rynek pracy w powiecie kościańskim. Jest raport [Foto]

Andrzej Rajewicz
Podczas ostatnie sesji Rada Powiatu Kościańskiego przyjęła program promocji zatrudnienia i aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2021 – 2025. W programie przedstawiono różne dane z lat 2014 – 2020. W programie opisano także rozwiązania, które mają zaktywizować rynek pracy w Kościanie.

Powiatowe Urzędy Pracy mają obowiązek opracowywania programu promocji zatrudnienia i aktywizacji lokalnego rynku pracy, który zatwierdza rada powiatu. Taki dokument był omawiany podczas sesji rady powiatu, która odbyła się 29 września.

W raporcie jeżeli chodzi o dane statystyczne skupiono się na latach 2014-2020.

Pod koniec 2019 r. w powiecie zarejestrowanych było 8380 podmiotów gospodarczych. Najwięcej firm działa w Kościanie i jest to 2899 firm. W powiecie kościańskim przeważają przedsiębiorstwa mikro zatrudniające do 9 pracowników i małe (do 10 – 49 pracowników). Firmy zatrudniające 50 i więcej pracowników stanowią zaledwie 0,8%.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w powiecie kościańskim na koniec 2019 r. wyniosła 2,7% i była niższa niż w województwie (2,8%) i w kraju (5,2%). Na koniec 2019 r. w kościańskim PUP zarejestrowanych było 808 osób bezrobotnych. 67,8% wszystkich bezrobotnych stanowiły kobiety.

Odsetek młodych bezrobotnych (18-24 lat) wynosił 11,8%. W sierpniu 2020 roku jedna trzecia bezrobotnych (33,0%) powiatu mieszkała w mieście Kościanie, a w gminie Śmigiel żyło 21,0% poszukujących pracy. W gminie Kościan udział bezrobotnych wynosił 19,1%, a w gminie Czempiń 14,3%. Najmniej bezrobotnych zamieszkiwało gminę Krzywiń (12,6%) - czytamy w raporcie.

Warto dodać, że na tle województwa, powiat kościański charakteryzuje się nieco niższym udziałem wśród bezrobotnych, osób młodych (w wieku 18 – 24 lat). Odsetek młodych bezrobotnych w powiecie wynosił w 2019 roku 11,8%, podczas gdy w województwie kształtował się na poziomie 13,8% ogółu zarejestrowanych bezrobotnych.

Bezrobotni będący w szczególnej sytuacji na rynku pracy to grupa osób, która ze względu na szczególne uwarunkowania ma znaczne problemy z wyjściem ze stanu bezrobocia.

W sierpniu 2020 roku 80,3% spośród ogółu bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy kwalifikuje się do grupy znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Wśród nich osoby długotrwale bezrobotne stanowią około 35,5% ogółu bezrobotnych, a 29,5% to osoby do 30 roku życia. Co czwarta bezrobotna osoba nie ma kwalifikacji zawodowych (25,5%), bądź ma więcej niż 50 lat (23,1%). Osoby posiadające dziecko do 6 roku życia stanowią 23,0% ogółu osób bezrobotnych. Pozostałe grupy były mniej liczne.

W powiecie kościańskim kobiety stanowiły w 2019 roku 67,8% ogółu bezrobotnych. Dla porównania w całym województwie udział kobiet wśród ogółu bezrobotnych wynosi 60,0%, a w całym kraju 55,3%. Znaczący odsetek kobiet poszukujących zatrudnienia posiada co najmniej jedno dziecko w wieku do lat 6 – kobiety stanowią obecnie aż 87,7% spośród wszystkich bezrobotnych zaliczanych do tej grupy w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Aktywizacja zawodowa tej grupy bezrobotnych poprzez odpowiednie kursy i szkolenia może stanowić szansę na zniwelowanie braków kadrowych w szczególności w zawodach, na które występuje duże zapotrzebowanie na terenie powiatu.

Wśród bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kościanie osoby długotrwale bezrobotne stanowią około 35,5% ogółu bezrobotnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto