Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest wstępna zgoda mieszkańców na przygotowanie projektu remontu drogi

Łukasz Kaczmarek
Łukasz Kaczmarek
8 lutego w Szkole Podstawowej w Kiełczewie odbyły się konsultacje z mieszkańcami w sprawie wstępnych przygotowań do remontu odcinka drogi wojewódzkiej 308 od ronda na drodze krajowej nr 5 do sygnalizacji świetlnej.

Przypomnijmy, iż oprócz nowej nawierzchni, droga łącząca ul. Kościańską i ul. Grodziską miałaby zyskać nowe oświetlenie, ścieżki pieszo-rowerowe, chodniki oraz miejsca parkingowe.

- Zaproponowaliśmy dyrektorowi WZDW w Poznaniu Pawłowi Katarzyńskiemu, aby połączyć siły i jako samorząd miasta i gminy włączyć się w remont poprzez wzięcie na siebie części związanej z budową nowego oświetlenia. Chcielibyśmy, aby stare linie napowietrzne, już bardzo wyeksploatowane, zastąpić liniami kablowymi, które doprowadzą zasilanie do domów pod ziemią - wytłumaczył A. Przybyła i wyjawił, że jest po rozmowach z Eneą. - Uzgodniliśmy, że koszty moglibyśmy podzielić na pół. Jedną część pokryłaby gmina i miasto, a drugą Enea, co byłoby traktowane jako kolizja przy budowie linii oświetleniowej - dodał.

Aby ominąć wszelkie formalności związane z rocznym wypowiedzeniem umowy na dostawę prądu, właściciele gruntów w pasie drogowym musieliby wyrazić zgodę użyczenia na czas robót budowlanych. Ze wstępnych obliczeń wójta wynika, że na 80 działek, aż 68 nie kończy się na granicy budynku, a przed budynkiem. - To sytuacja patowa. Inwestor, jakim miałaby być Enea wraz z gminą i zarządem dróg wojewódzkich, nie są w stanie wykonywać czynności na gruncie, do którego nie ma użyczenia lub prawa własności - powiedział wójt gminy i wyszedł z inicjatywą w kierunku mieszkańców. - Chcielibyśmy zaproponować mieszkańcom formę użyczenia gruntów. To pozwoliłby nam przygotować kompletną dokumentację przebudowy drogi. Bardzo zależy mi na tym, aby droga była przebudowana kompleksowo, ponieważ jest to jak twierdzi główny wjazd do Kościana - wyznał.

Czy mieszkańcy byli skłonni przyjąć swój udział w przygotowaniu i docelowo również przeprowadzeniu inwestycji?

Początkowo zdania były podzielone. Duża część głosów była jednak pozytywna. Mimo różnych stanowisk, mieszkańcy wyrazili aprobatę co do przedstawionej propozycji i są skłonni włączyć się w projekt.

Szczegółowe informacje w tygodniku "Fakty Kościańskie".

Tarnów. Konsultacje społeczne w sprawie budowy spalarni odpadów na Piaskówce - zobacz film!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polskie myśliwce w powietrzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto