Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kierowca wiózł przyczepką węgiel i zakończył jazdę w rowie [ZDJĘCIA]

Andrzej Rajewicz
O tym jak ważne jest właściwe przewożenie bagażu przekonał się 44-letni mieszkaniec powiatu kościańskiego. Jego samochód ciągnący przyczepkę z węglem zakończył jazdę w przydrożnym rowie. Kierowca został przewieziony do szpitala z ogólnymi potłuczeniami. Do zdarzenie doszło w poniedziałek 21 września w godzinach przedpołudniowych.

O zdarzeniu funkcjonariusze KPP w Kościanie zostali powiadomieni w poniedziałek przed południem.

- Według zgłoszenia, kierujący samochodem osobowym z zaczepioną przyczepką, w okolicy Krzywinia zjechał z drogi do przydrożnego rowu, gdzie cały zestaw się przewrócił. Na miejscu patrol ruchu drogowego zastał samochod osobowy leżący w rowie, a także przewróconą przyczepkę samochodową. Na poboczu i w rowie leżał porozrzucany węgiel, który był przewowożony w przyczepce. Jak się okazało, przełądowana przyczepka straciła tor jazdy i pociągnęła do rowu ciągnący ją samochód - mówi Radosław Nowak, oficer prasowy Komendy Powiatowe

Tu dochodzimy do sedna sprawy. Czyli jak podkreśla KPP podstawowej wiedzy kierowców na temat dopuszczalnej ładowności pojazdu lub zestawu.

Policjanci ostrzegają i przypominają kierowcom o zasadach przewożenia ładunków w zestawie z przyczepką

- Każdy kierowca najlepiej wie czy przestrzega ograniczeń wynikających z ładowaności pojazdu, lub zestawu pojazdów, czy też ograniczeń prędkości wynikających z ciagnięcia przyczepy lub przyczepki. Pamiętajmy, że każdy pojazd ma dopuszczalną masę całkowitą, dopuszczalną ładowność. Przekroczenie tych mas może skutkować niespodziewanym zachowaniem pojazdu lub zestawu na drodze. Należy również pamiętać, że zestaw złożony z samochodu i ciągnietej przyczepki może poruszac się z ograniczoną prędkością. Malsymalna prędkość w Polsce to 80km/h. a na drodze jednojezdniowej poza terenem zabudowanym to 70km/h. Często można zauważyć poruszajac się po drogach naszego kraju, że niektóre samochody z przyczepkami lub przyczepami potrafią mknąć znacznie szybciej niż pozwalają na to przepisy. Widać to doskonale podczas wakacyjnych wyjazdów, gdy jesteśmy wyprzedzani na drodze ekspresowej czy autostradzie przez samochód ciagnący przyczepę kempingową. Problem zaczyna się wówczas gdy dojdzie do nieoczekiwanej sytuacji na drodze, np. potrzeby nagłego hamowania, zmiany kierunku jazdy, najechania na coś. Przyczepa może stracić tor jazdy i pociągnąć za sobą pojazd do którego została zaczepiona. Wtedy nieszczęliwy finał naszego wyjazdu gotowy – ostrzega w informacji prasowej KPP w Kościanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto