Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KOŚCIAN. Dawna gazownia miejska - zapomniany teren w centrum miasta. Czy zostanie zagospodarowany i zrewitalizowany?[ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
KOŚCIAN. Dawna gazownia miejska - zapomniany teren w centrum miasta. Czy zostanie zagospodarowany i zrewitalizowany?
KOŚCIAN. Dawna gazownia miejska - zapomniany teren w centrum miasta. Czy zostanie zagospodarowany i zrewitalizowany? Bogdan Ludowicz
Dawna gazownia miejska w Kościanie, a właściwie teren, na którym się kiedyś znajdowała, to całkiem atrakcyjna działka położona w centrum miasta. Czy jest szansa na jego zagospodarowanie? Pomysł jest, ale do jego realizacji jeszcze bardzo daleka droga.

Dawna gazownia miejska w Kościanie czeka na zagospodarowanie

Dawna gazownia usytuowana jest w samym centrum Kościana. Na teren, który pozostał po miejskim przedsiębiorstwie można wjechać od strony ulicy Bączkowskiego. Po drugiej stronie niemal hektarowa działka graniczy z kanałem Obry. Od lat niewiele się tam dzieje, a całość wygląda na raczej zaniedbaną. Tymczasem teren po kościańskiej gazowni ma kilku właścicieli. Jego fragment stanowi własność prywatną, część gruntu należy do miasta, część jest własnością Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Dróg w Kościanie. Wreszcie znajduje się tam przepompownia należąca do spółki Wodociągi Kościańskie.

- Dla Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Dróg w Kościanie to idealne miejsce do składowania, na przykład drewna, materiałów budowlanych oraz maszyn i urządzeń służących między innymi do porządkowania ulic. Niestety, w obrębie miasta nie mamy innego miejsca, które mogłoby zostać przeznaczone na takie potrzeby - wyjaśnia Przemysław Korbik, zastępca burmistrza Kościana. - Warto też dodać, że znajdująca się tam przepompownia nie może zmienić lokalizacji - zaznacza wiceburmistrz.

To ciągle atrakcyjna działka w centrum Kościana

Mimo wszystko hektar działki w centrum miasta to atrakcyjny kąsek dla potencjalnych inwestorów. Już kilka lat temu pojawił się pomysł, by od strony kanału Obry powstały mieszkania z ciągiem sklepików. Wszystko otwarte w kierunku rzeki. Taki plan idealnie wpisywał się w koncepcję rozwoju tej części miasta lansowaną przez władze Kościana. Kanał Obry, który - podobnie jak jego najbliższe otoczenie - przeszedł rewitalizację to fragment Kościańskiego Traktu Rekreacyjnego. Aż prosi się, by działka po dawnej gazowni także zmieniła swoje oblicze.

- Trwa opracowywanie planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu - dodaje Przemysław Korbik. - Nawet po przyjęciu dokumentu przez radę miejską, do realizacji jego zapisów prowadzi jednak jeszcze daleka droga - tonuje emocje zastępca burmistrza.

Kiedy wybudowana została gazownia w Kościanie?

Gazownia miejska w Kościanie powstała w 1901 roku. W tym też roku ulice miasta rozświetliło 110 gazowych latarni. W budowę zakładu magistrat zainwestował 160 tysięcy marek, czyli sumę dość pokaźną. Trzeba jednak pamiętać, że była to inwestycja opłacalna, bo produkcja gazu wytwarzanego z węgla kamiennego rosła bardzo szybko. Wzrost produkcji wymuszał modernizacje, między innymi budowę drugiego zbiornika gazu w 1906 roku. Wzrastała też liczba latarni. W 1914 roku było ich 161.

W galerii prezentujemy fotografie terenu po gazowni miejskiej w Kościanie z 2007 roku oraz zdjęcia wykonane współcześnie.

KOŚCIAN. Dawna gazownia miejska - zapomniany teren w centrum miasta. Czy zostanie zagospodarowany i zrewitalizowany?

KOŚCIAN. Dawna gazownia miejska - zapomniany teren w centrum...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto