Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościan. Dotacja na wymianę źródeł ciepła na proekologiczne urządzenia grzewcze

Andrzej Rajewicz
Arch. NM
Rada miejska Kościana w 2019 roku przyjęła uchwałę w sprawie zasad dzielenia dotacji celowej z budżetu Gminy Miejskiej Kościan na dofinansowanie zadań związanych z ochroną powietrza. Urząd miejski przypomina, że wnioski można składać do 31 października.

- W celu poprawy stanu jakości powietrza na terenie miasta Kościana poprzez ograniczenie ilości zanieczyszczeń z tzw. „niskiej emisji” oraz zapobiegania spalania odpadów komunalnych w piecach, określa się szczegółowe zasady udzielania dotacji celowej na działania polegające na wymianie źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych i lokalach mieszkalnych na proekologiczne urządzenia grzewcze obejmujące zmianę dotychczasowego źródła ogrzewania opartego na paliwie stałym na ogrzewanie proekologiczne. Wniosek składa się w terminie od 1 września do 31 października roku poprzedzającego rok, w którym ma być realizowana inwestycja – informuje Urząd Miasta Kościana.

Zgodnie z uchwałą rady miejskiej Kościana za ogrzewanie proekologiczne uznaje się: ogrzewanie gazowe, ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie olejowe, ogrzewanie z kotłem na paliwo stałe, zapewniających minimalne poziomy sezonowej efektywności energetycznej i normy emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń, określonych w ust. 1 załącznika II do rozporządzenia Komisji (UE)z dnia 28 kwietnia 2015 r.

Do kosztów kwalifikowanych inwestycji zalicza się koszty powstałe po podpisaniu umowy przyznania dotacji, tj. koszty poniesione na zakup i montaż nowego źródła ogrzewania tj. kotła gazowego, kotła elektrycznego, pieca akumulacyjnego, kotła olejowego, kotła na paliwo stałe spełniającego wymagania, wykonanie wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania wraz z niezbędnym materiałem, zakup materiałów oraz wykonanie robót budowlanych związanych bezpośrednio z realizacją zadania objętego dotacją. Dotacja może być przeznaczona na koszt przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, gazowej, ciepłowniczej w zakresie wykonania wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania.

Podstawą rozliczenia dotacji w myśl uchwały są udokumentowane koszty inwestycji, czyli faktury, rachunki wystawione na wnioskodawcę po dacie podpisania umowy, protokół odbioru systemu ogrzewania proekologicznego przez uprawnione osoby lub jednostki, dokument potwierdzający likwidację dotychczasowego źródła ogrzewania tj. imienny dokument przyjęcia odpadów przez punkt skupu złomu lub w przypadku pieców kaflowych oświadczenie potwierdzające trwałe usunięcie połączenia pieca z przewodem kominowym. Potrzebny będzie także protokół próby szczelności instalacji po zamontowaniu kotła gazowego. Po złożeniu przez wnioskodawcę dokumentów do rozliczenia dotacji, upoważnieni przez burmistrza miasta Kościana pracownicy urzędu miejskiego Kościana mogą przeprowadzić kontrolę sprawdzającą realizację dofinansowanej inwestycji, w celu sprawdzenia zgodności realizacji zadania z zawartą umową.

Niezależnie od kontroli, o której mowa w uchwale gmina miejska Kościan zastrzega sobie prawo przeprowadzenia kontroli przed rozpoczęciem inwestycji i na każdym etapie jej realizacji. Miasto może także skontrolować sposób eksploatacji nowego źródła ogrzewania w terminie 5 lat od daty przyznania dotacji. W przypadku stwierdzenia wykorzystania dotacji niezgodnie z zasadami określonymi uchwałą rady miasta Kościana lub w przypadku niedotrzymania warunków zawartej umowy, udzielona dotacja podlega zwrotowi wraz z należnymi odsetkami jak dla zaległości podatkowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto