Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościan. Porody w szpitalu powiatowym w pierwszym kwartale 2022 roku

Andrzej Rajewicz
Andrzej Rajewicz
Kościan. Porody w szpitalu powiatowym w pierwszym kwartale 2022 roku
Kościan. Porody w szpitalu powiatowym w pierwszym kwartale 2022 roku Kościan
NFZ podsumował pierwszy kwartał tego roku w kwestii ilości porodów w szpitalach w Wielkopolsce. Jak to wygląda w Kościanie?

Jeżeli chodzi o liczbę porodów w pierwszym kwartale 2022 roku szpital powiatowy w Kościanie znalazł się na 19. miejscu. W pierwszym kwartale tego roku w kościańskim szpitalu powiatowym przyszło na świat 136 dzieci.
W grupie szpitali gdzie w pierwszym kwartale 2022 r. było powyżej 100 porodów, za Kościanem znalazły się szpitale powiatowe w: Międzychodzie, Słupcy, Wrześni, Grodzisku Wlkp. , Obornikach. Na ostatnim miejscu znalazł się Szpital Powiatowy im. A. Sokołowskiego w Złotowie, gdzie w pierwszym kwartale 2022 roku na świat przyszło tylko 12. dzieci.

Jeżeli chodzi o szpitale w naszym regionie to wysoko w zestawieniu znalazł się Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie w Lesznie, który zajął 6. miejsce. W leszczyńskim szpitalu na świat w pierwszym kwartale 2022 roku przyszło na świat 373 dzieci. Na miejscu 9. znalazł się Szpital Powiatowy im. T. Malińskiego w Śremie. W tym szpitalu w pierwszych miesiącach 2022 roku urodziły się 234 dzieci.

- Wielkopolski oddział NFZ ponownie przygląda się liczbom hospitalizacji porodowych w poszczególnych szpitalach. Tym razem pod uwagę bierzemy pierwsze trzy miesiące tego roku. Najwięcej porodów ponownie odebrano w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu przy ul. Polnej. Około 1,5 tys. hospitalizacji oznacza niemal trzykrotnie więcej względem będącego na drugim miejscu Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu. Wynik 7,2 tys. porodów odebranych w czasie jednego kwartału jest najniższy w ciągu ostatnich 6 lat - informuje wielkopolski oddział NFZ.

7,2 tys. porodów w pierwszym kwartale 2022 r. w Wielkopolsce. W których szpitalach odebrano ich najwięcej?

Patrząc przez pryzmat subregionów – co roku najwięcej porodów odbiera się w szpitalach subregionu poznańskiego. W pierwszym kwartale tego roku było to 4022 porodów. Następnie mamy szpitale subregionu kaliskiego, gdzie odnotowano blisko 1398 porodów, dalej subregiony: leszczyński (684), koniński (654) i pilski (507). Jak w każdym z wcześniejszych zestawień, najwięcej porodów w analizowanym okresie odebrano w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu przy ul. Polnej, posiadającym największą porodówkę w Wielkopolsce i jedną z największych w Polsce. W okresie od stycznia do marca tego roku szpital sprawozdał blisko 1,5 tys. porodów, czyli trzykrotnie więcej niż będący na drugim miejscu w zestawieniu Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu.

Od początku 2016 r. szpitale w Wielkopolsce zarejestrowały ok. 230 tys. hospitalizacji porodowych. Jednak od 2017 r. ich liczba regularnie spada.


Poniżej przedstawiamy, jak tym razem prezentuje się pierwsza dziesiątka szpitali z największą liczbą odebranych porodów.

10 placówek, w których w pierwszym kwartale 2022 r. odebrano najwięcej porodów:

1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (1488 porodów)

2. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (499) – w poprzednim zestawieniu za cały 2021 r. był na 3. miejscu

3. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (467) – w poprzednim zestawieniu na 2. miejscu

4. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (424)

5. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (383) – poprzednio na 6. miejscu

6. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (373) – poprzednio na 5. miejscu

7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (277)

8. Szpital Średzki Serca Jezusowego (237) – poprzednio na 12. miejscu

9. Szpital Powiatowy im. T. Malińskiego w Śremie (234) – poprzednio na 14. miejscu

10. Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (233) – poprzednio na 13. miejscu

Po pierwszym kwartale tego roku w rankingu widać duże przetasowania w porównaniu do zestawienia podsumowującego 2021 rok. Miejsce w „10” zajęły Szpitale w Środzie Wielkopolskiej, Śremie i Gnieźnie, zamiast placówek z Piły, Wolsztyna i Pleszewa. Ten ostatni szpital za cały 2021 r. był na 8. miejscu, a obecnie jest na 13. z 207 odebranymi porodami. Szpital w Pile ostatnio był na 9. miejscu, a obecnie jest 11., sprawozdając 225 porodów, natomiast zamykający w 2021 r. pierwszą dziesiątkę Szpital w Wolsztynie, obecnie jest 12., notując 220 porodów. Szpital w Kaliszu na koniec 2020 r. był na 10. pozycji, za ubiegły rok na 11., a obecnie jest na miejscu 15. ex aequo ze Szpitalami w Trzciance oraz Kępnie. Wszystkie trzy placówki sprawozdały na razie 177 porodów i wyprzedza je jeszcze znajdujący się na 14. miejscu szpital w Jarocinie (185 odebranych porodów w pierwszym kwartale 2022 r.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto