Kościan stara się o pieniądze na termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 4 [ZDJĘCIA]

Andrzej Rajewicz
Podczas ostatniej sesji rady miejskiej Kościana, która odbyła się w czwartek 10 września radni podjęli uchwałę o zmianach w budżecie. Uchwalenie zmian było konieczne, aby miasto mogło się ubiegać o dofinansowanie zewnętrzne na modernizację „czwórki”.

Czwartkowa sesja została zwołana specjalnie po to, aby dokonać koniecznych zmian w budżecie miasta na ten rok. Sesja z uwagi na panującą epidemię koronawirusa odbywała się zdalnie. Po sprawdzeniu obecności szef rady miejskiej Kościana Dawid Olejniczak oddał głos burmistrzowi Piotrowi Ruszkiewiczowi. Ten omówił konieczność przeprowadzenia zmian w budżecie.

- Odpowiedni projekt, aby pozyskać środki na termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 4musi być złożony do 14 września. Dlatego też Pan przewodniczący na moją prośbę zwołał tę sesję, bo koniecznej jest zabezpieczenie środków wkładu własnego i kosztów niekwalifikowanych – mówił podczas zdalnej sesji burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz.

Najważniejszą zmianą dokonaną przez radnych w budżecie podczas czwartkowej sesji było zdjęcie 350 tysięcy złotych, które miały być przeznaczone na remont Szkoły Podstawowej nr 4. Było to konieczne ze względu na możliwość ubiegania się o dofinansowanie zewnętrzne, ponieważ wszelki wydatki na planowaną inwestycję muszą być poniesione przez samorząd dopiero po rozstrzygnięciu konkursu. Podczas sesji radni przegłosowali w wieloletniej prognozie finansowej miasta 1 miliona złotych jako wkład własny miasta na remont szkoły w latach 2021 i 2022. Wkład własny w przypadku tego typu inwestycji jest oczywiście niezbędny. Całość inwestycji ma kosztować według szacunków 5,7 miliona złotych. Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie projektu z funduszy norweskich w kwocie 3,8 miliona złotych.

Podczas sesji burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz podkreślał, że Szkoła Podstawowa nr 4 została wybudowana w latach 60-tych, jako tzw. „tysiąclatka”. Przez lata ograniczano się do bieżących drobnych remontów i koniecznych prac wynikających z eksploatacji budynku. Nie było większych remontów nie mówiąc już o gruntownej przebudowie czy termomodernizacji. Takie prace natomiast były przeprowadzane w innych kościańskich Szkołach Podstawowych. Zatem teraz czas na „czwórkę”.

- Szkoła wymaga gruntownej przebudowy i będzie to dla miasta bardzo ważna inwestycja – mówił podczas sesji burmistrz Kościana. W ramach termomodernizacji w szkole wymieniona zostanie cała stolarka okienna i drzwiowa. Zostaną ocieplone ściany zewnętrzne i stropodach. Powstanie nowa elewacja. W całym budynku zostanie wymieniona instalacja elektryczna i zamontowane energochłonne źródła światła. Projekt obejmuje także wymianę instalacji odgromowej i grzewczej. Samorząd Kościana myśli również i zamontowaniu instalacji fotowoltaicznych i będzie się starała pozyskać na ten cel dodatkowe fundusze. Warto dodać, że projekt na taki zakres prac miasto wykonała już 4 lata temu.

Jak podkreślał w czasie sesji burmistrz Piotr Ruszkiewicz, jeżeli uda się pozyskać pieniądze z funduszy norweskich to remont może się rozpocząć już w czerwcu przyszłego roku. Prace trwały by przez wakacje, tak aby uczniowie we wrześniu mogli już pobierać naukę w odnowionej po latach „czwórce”

Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie