MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kościan: Strażacy interweniowali 170 razy

źródło: KW PSP w Poznaniu
archiwum redakcji
Trudne dni mają za sobą strażacy powiatu kościańskiego. Warunki atmosferyczne panujące w terenie całej Polski spowodowały wystąpienie wielu zagrożeń.

Strażackie załogi miały pełne ręce roboty. Nie inaczej było na terenie powiatu kościańskiego. Początkiem niebezpiecznych zjawisk była burza jaka przeszła nad ranem 20 lipca.

W wyniku wyładowania atmosferycznego zapalił się stóg w miejscowości Wyskoć (gm. Kościan ). Kolejne zgłoszenia dotyczyły zalanych budynków i terenów. Tego ranka odnotowano 16 zdarzeń. Najgorsze jednak miało dopiero nastąpić. Tego dnia od godzin popołudniowych nastąpiło załamanie pogody i zaczął padać ulewny deszcz. Opady, szacowane na około 100 – 120 litrów na każdy metr kwadratowy powierzchni, dotyczyły gównie miast i gmin Kościan, Krzywiń i Czempiń. Na skutki nie trzeba było długo czekać. Kilka minut przed godziną 18.00 zaczęły lawinowo napływać zgłoszenia do Zintegrowanego Stanowiska Dyspozytorskiego. Szybko podjęto decyzje o wzmocnieniu do 3 osób obsady stanowiska kierowania straży pożarnej. Zgłoszenia dotyczyły głównie zalanych piwnic, pomieszczeń gospodarczych i terenów. Uruchomiono siły Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie oraz jednostek OSP praktycznie z terenu całego powiatu.

Ponadto z Komendy Powiatowej PSP w Śremie za pośrednictwem Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa zadysponowana została pompa dużej wydajności do miejscowości Świniec (gm. Krzywiń), gdzie trwała walka o uratowanie domostwa. Równie trudna walka z żywiołem była prowadzona w miejscowościach Borowo i Piechanin (gm. Czempiń), Kiełczewo (gm. Kościan) oraz w samym Kościanie.

Tego wieczoru i tej nocy jednostki straży pożarnej interweniowały 109 razy. W wielu przypadkach mieszkańcy pomagali sobie sami nawzajem dzięki czemu strażacy szybciej mogli dotrzeć do kolejnych potrzebujących. Bez wątpienia wsparciem tych działań było funkcjonowanie struktur zarządzania kryzysowego w bezpośrednim sąsiedztwie Zintegrowanego Stanowiska Dyspozytorskiego.

Kolejnej doby strażacy interweniowali 62 razy i jednocześnie przygotowywali się do zapowiadanych na kolejne godziny intensywnych opadów deszczu. 21 lipca Starosta Kościański zorganizował spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele podmiotów i służb realizujących różne czynności mające na celu usuwanie skutków opadów deszczu. Ustalono zadania do realizacji i tok działań, przyjmując wariantowość rozwoju sytuacji.

Minione dwie doby obfitowały w szereg akcji związanych głównie z usuwaniem wody z zalanych budynków. Łącznie strażacy interweniowali ponad 170 razy a w działania ratownicze oprócz zastępów Państwowej Straży Pożarnej zaangażowano siły ponad 30 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Dużą pomocą okazały się działania samorządów. Z pewnością najbliższe dni będą podobne, do tych które mamy już za sobą. W dalszym ciągu spływają kolejne zgłoszenia o zalanych budynkach. Natomiast zapowiadana w najbliższych godzinach zmiana pogody prawdopodobnie przyczyni się uspokojenia sytuacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto