Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościan. Trwają prace archeologiczne na ul. Wrocławskiej [ZDJĘCIA]

Andrzej Rajewicz
W Kościanie trwają prace na ul. Wrocławskiej w ramach projektu rewitalizacji realizowanego przez miasto. Obecnie trwa przebudowa sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Przy okazji prac ziemnych prowadzone są prace archeologiczne. Kierownik tych prac archeolog Daniel Franek opracował informację na temat dotychczasowych badań.

Na ulicy Wrocławskiej na głębokości około 170 cm od współczesnej powierzchni gruntu zarejestrowano średniowieczną warstwę kulturową o miąższości około 50 cm. Wykonano dokumentację fotograficzną i opisową.
W wyniku eksploracji pozyskano około 400 fragmentów ceramiki o średniowiecznych cechach stylistycznych, 200 fragmentów kości zwierzęcych, w tym rogi ze śladami obróbki, około 40 fragmentów doskonale zachowanych fragmentów wyrobów skórzanych (podeszwy, rzemienie i paski) oraz około 50 wyrobów metalowych, które niezwłocznie poddano oczyszczeniu i konserwacji.

W wyniku badań pozyskano już około 400 fragmentów ceramiki

- W jednym z wykopów badawczych na głębokości około 2 metrów odsłonięto drewniane kłody, które zidentyfikowano jako obramienie (rodzaj „krawężnika”) bruku, który niegdyś stanowił nawierzchnię ulicy Wrocławskiej. Z elementów drewnianych pobrano próbki, które zostaną przekazane do badań dendrochronologicznych - czytamy w pracowaniu Daniela Franka.

Odsłonięto też niewielki fragment wspomnianej wyżej drogi (zachowane kamienie bruku). Znaleziona w pisakowej podsypce pod brukiem moneta (półgrosz z czasów Kazimierza Wielkiego) pozwoliła określić czas powstania drogi na XIV stulecie. Co ciekawe pod nią zaobserwowano starsze poziomy osadnicze w postaci butwiejącej mierzwy z dużą ilością fragmentów drewnianych i nieco mniejszą zawartością skóry i kości zwierzęcych. Wstępnie warstwa ta datowana jest na XIII stulecie, co może potwierdzać – znany ze źródeł historycznych czas powstania miasta.
Niestety opisywana wyżej warstwa kulturowa została w większości zniszczona przez wcześniejsze prace przy budowie sieci wodno – kanalizacyjnej tak, że swobodna obserwacja i prace badawcze były możliwe tylko na odcinku około 50 centymetrów.

- Obok brukowanej drogi funkcjonował prawdopodobnie rynsztok odprowadzający nieczystości z miasta do Obry.
Najcenniejszym jednak znaleziskiem są drewniane rury wodociągowe stanowiące element zaopatrzenia miasta w wodę. Obiekty mają około 3,5 metra długości i około 40 cm średnicy z drewna sosnowego. Wstępne datowanie na podstawie dostępnych źródeł historycznych oraz nawarstwień stratyfikacyjnych to XVI wiek. Kilka fragmentów wydobyto i po zakonserwowaniu mogą być przekazane do celów wystawienniczych.
Warto wspomnieć o kościańskich detektorystach, którzy wspomagają ratownicze badania archeologiczne na ulicy Wrocławskiej - pisze Daniel Franek, kierownik prac archeologicznych.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto