Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KOŚCIAN. Tych budynków i obiektów próżno już szukać w mieście i powiecie kościańskim [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Dawna remiza strażacka mieściła się przy obecnym placu targowym w Kościanie
Dawna remiza strażacka mieściła się przy obecnym placu targowym w Kościanie arch.
Nawet nie zauważamy jak zmienia się nasze otoczenie. Budynki, skwery, pomniki, które jeszcze kilka, kilkanaście lat temu mijaliśmy w drodze do pracy czy sklepu, dziś wyglądają zupełnie inaczej, albo w ogóle już ich nie ma. Postanowiliśmy pokazać Wam jak mienił się Kościan i powiat kościański. Wybraliśmy kilka miejsc, które dziś wyglądają zupełnie inaczej. Poznajecie je?

Najciekawsze zdjęcia w naszej galerii pochodzą z przełomu lat 70-tych i 80-tych. To fotografia skrzyżowania dawnej „piątki” z ul. Gostyńską w Kiełczewie przed budową ronda. Jest także zdjęcie publicznych toalet, które kiedyś stały przy Wałach Żegockiego, niedaleko biblioteki. W naszej galerii możecie także zobaczyć jak wyglądała ściana pamięci o ofiarach II wojny światowej na murze kościańskiego ratusza.

Nie mogło oczywiście zbraknąć zdjęć nieistniejących już zakładów przemysłowych w Kościanie. Pamiętacie kompleks budynków dawnej rzeźni i fabryki mebli? Część budynków i obiektów cukrowni także została rozebrana. Nie wspominając już o otoczeniu cukrowni. Tam, gdzie kiedyś były składowane buraki, dziś stoją bloki i inne budynki. Pamiętacie jeszcze toalety przy dworcu PKP i barak na kościańskim stadionie?

Udało się nam znaleźć także zdjęcia kilku domów, których próżno już szukać przy ulicy Szewskiej i pl. Niezłomnych w Kościanie, a także pomników, które dziś wyglądają zupełnie inaczej. I jeszcze prawdziwy rarytas – zdjęcie dawnej strażnicy mieszczącej się przy obecnym placu targowym.

Mamy także kilka przykładów spoza Kościana. Rzeźba dudziarzy w Starym Gołębinie kiedyś wyglądała nieco inaczej. Czy ktoś jeszcze pamięta pomnik w Lubiniu poświęcony żołnierzom radzieckim, albo uroczy, mały domek w Zglińcu? Dworek Barbary Chłapowskiej w Koszanowie koło Śmigla zachował się tylko na obrazie Antoniego Szulca. Przy kaplicy ewangelickiej w Śmiglu nie ma już macew, które znalazły godne miejsce w innej części miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto