Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościan: uczczono 94 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego

Anna Szklarska-Meller
Na pl. Paderewskiego w Kościanie odbyła się uroczystość poświęcona 94 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Kilkadziesiąt metrów od tego miejsca w nocy z 29 na 30 grudnia 1918 roku rozstrzygnęły się losy powstania w mieście nad Obrą.

W uroczystościach upamiętniających wybuch powstania wielkopolskiego udział wzięli szefowie samorządów powiatu kościańskiego, poseł Wojciech Ziemniak, harcerze oraz przedstawiciele działających w mieście szkół i organizacji. Kościaniaków było niewielu, dobrego przykładu nie dali im zresztą radni miejscy czy powiatowi, których znakomita większość nie pojawiła się na pl. Paderewskiego.

- 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, ale Wielkopolska nie znalazła się w granicach odrodzonego państwa. Trzeba było działać, by mogła wrócić do ojczyzny. Zwycięskie powstanie wielkopolskie nie było przypadkiem, ale efektem najdłuższej wojny nowoczesnej Europy. Wielkopolska gospodarność, przezorność i zapobiegliwość pozwoliły wygrać decydujące starcie z zaborcą - mówił Michał Jurga, burmistrz Kościana.

Podczas uroczystości odbył się apel pamięci, odczytany przez Przemysława Madzię z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lesznie. Natomiast żołnierze kompani honorowej 4 pułku przeciwlotniczego z Zielonej Góry oddali salwę honorową.

Zobacz teżJak w Poznaniu świętowano rocznicę wybuchu powstania

W Kościanie zwycięstwo nad Niemcami zostało osiągnięte bez jednego wystrzału. W nocy z 29 na 30 grudnia 1918 roku członkowie "Rezerwy Skautowej", tajnej organizacji utworzonej przez Janusza Czaplickiego wykradli broń z magazynów niemieckiego garnizonu. Mieścił się on w budynkach dzisiejszego szpitala neuropsychiatrycznego. Impulsem do przeprowadzenia akacji była wiadomość, że 30 grudnia broń ma zostać wysłana do Legnicy.

Z członkami "Rezerwy Skautowej" współpracował stróż, który przekazał im klucze do bramy. Tej nocy straż przy magazynach pełnili wyłącznie Polacy, co także zostało wcześniej ukartowane. Powstańcy wynieśli z magazynu m.in. 6 ciężkich karabinów maszynowych, 12 lekkich karabinów maszynowych, 107 pistoletów, 33 skrzynie granatów i 66 skrzyń amunicji. Część broni ukryto na obrzeżach miasta, część przekazano kompaniom powstańczym z Krzywinia i Wielichowa.

Tamte wydarzenia zostaną przywołane podczas gry miejskiej, która odbędzie się w Kościanie 16 lutego 2013 roku, czyli dokładnie w rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze kończącego powstanie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto