KOŚCIAN. Urok prowincjonalnego miasteczka z ambicjami na zdjęciach sprzed stu lat. Tak Kościan wyglądał na początku XX wieku [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
Udostępnij:
Kościan trudno uznać za metropolię. Był nią jedynie przez moment, w czasach późnego średniowiecza, kiedy jako miasto królewskie rozwijał się tak dobrze, iż stał się drugim po Poznaniu miejskim ośrodkiem w Wielkopolsce. Potem przyszedł potop szwedzki, wojna północna i katastrofa rozbiorów Polski - Kościan nigdy już nie podniósł się po tamtych dziejowych kataklizmach.

Jednak w drugiej połowie dziewiętnastego wieku, po latach społecznego i gospodarczego zastoju, do prowincjonalnego miasteczka zaczęła wkraczać nowoczesność. Pierwszym zwiastunem zmian była budowa linii kolejowej w 1856 roku. Połączenie kolejowe stało się impulsem rozwoju miasta. Zaczęły powstawać duże zakłady przemysłowe, cukrownia, młyn, mleczarnia.

Konsekwencją był rozwój miejskiej infrastruktury. Powstała gazownia i wodociągi, zaczęto urządzać tereny zielone. Nie brakowało też w Kościanie hoteli i restauracji. Kwitło życie kulturalne, organizowano zabawy na świeżym powietrzu, przedstawienia teatralne, ale także zebrania i wiece o charakterze edukacyjnym, czy politycznym. Działało mnóstwo kół i stowarzyszeń.

ZOBACZ TEŻ:

Kościan zaczął zmieniać oblicze. Wciąż nie brakowało parterowych domków, sprawiających wrażenie jakby za chwilę miały zapaść się w ziemię, albo rozpaść pod naporem wysokich dachów, ale budowano również okazałe kamienice i miejskie wille. Powstała spółdzielnia mieszkaniowa oferująca mieszkania w wielorodzinnych budynkach przy dzisiejszej ulicy Bączkowskiego.

Miasto się rozrastało, wytyczano nowe ulice, jak choćby Świętego Ducha w 1910 roku, czy Moniuszki albo Wojciecha Maya (obie powstały po 1910 roku), budowano gmachy użyteczności publicznej. Mimo to, oglądając zdjęcia i pocztówki z tamtego okresu, nie trudno odnieść wrażenie, że Kościan był miastem zielonym. Wzdłuż ulic rosły szpalery drzew, a parcele zabudowane domami i fabrykami sąsiadowały z polami oraz ogrodami.

Dziś staramy się przywołać urok i klimat dawnego Kościna, przedstawiając zdjęcia oraz pocztówki z początku XX wieku. To fragment zbiorów Muzeum Regionalnego w Kościanie. Poznacie miejsca ujęte na fotografiach sprzed ponad wieku?

KOŚCIAN. Urok prowincjonalnego miasteczka z ambicjami na zdj...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie