Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościan: w czerwcu rozpocznie się przebudowa dworca PKP. Koszt inwestycji to 5,5 mln zł

Anna Szklarska-Meller
A. Szklarska-Meller
W czerwcu tego roku rozpocząć się ma przebudowa kościańskiego dworca PKP. O planach resortu transportu poinformował posła Wojciecha Ziemniaka, podsekretarz stanu w ministerstwie, Andrzej Massel. Budynek dworca jest w fatalnym stanie, o jego remont samorządy Kościana i powiatu kościańskiego zabiegały 6 lat.

Światełko w tunelu pojawiło się już pod koniec ubiegłego roku, kiedy to spółka PKP zajmująca się dworcami, zwróciła się do kościańskiego starosty z prośbą o wydanie pozwolenia na budowę. Wtedy jeszcze nie było wiadomo, kiedy przebudowa kościańskiego dworca miałaby się zacząć. O plany ministerstwa transportu zapytał więc poseł Wojciech Ziemniak. Właśnie otrzymał odpowiedź.

Zgodnie z harmonogramem przekazanym posłowi przez ministra Andrzeja Massela, w kwietniu ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę inwestycji, plac budowy przekazany ma zostać w czerwcu. Remont dworca powinien zakończyć się w maju przyszłego roku i kosztować blisko 5,5 mln zł. - Sześc lat temu, kiedy zaczynaliśmy starania o przeprowadzenie tej inwestycji, byliśmy nawet gotowi przejąć budynek. Stało się to zbędne, kiedy rząd zdecydował o przeznaczeniu pieniędzy na przywracanie normalnego wyglądu podupadającym dworcom - zaznacza Michał Jurga, burmistrz Kościana.

Zobacz też: Przebudowa linii kolejowej Poznań - Czempiń w tym roku
Plany przebudowy dworca PKP w Kościanie zakładają m.in. wymianę wszystkich instalacji oraz okien i drzwi, remont dachu, ocieplenie budynku i wykonanie nowej elewacji, a także wygospodarowanie miejsca na toalety, czy montaż monitoringu. Decyzję o wykonaniu inwestycji przyśpieszyła deklaracja samorządów dotycząca umieszczenia w obiekcie kilku instytucji. - Przeniesiemy tam straż miejską oraz ośrodek wspierania przedsiębiorczości. Na dworcu powstanie też miejsce, w którym będzie można poczytać i obejrzeć materiały promujące powiat kościański. Otrzymaliśmy zapewnienie, że w kwestii kosztów wynajmu powierzchni nie zostaniemy potraktowani jak podmiot komercyjny, ale instytucja publiczna - zaznacza Michał Jurga.

W budynku pozostaną dwa mieszkania zajmowane przez pracowników PKP. Dokumentacja inwestycji zakłada również remont chodnika otaczającego dworzec oraz rozbiórkę znajdujących się obok toalet. - Zapóźnienia w tej dziedzinie są ogromne, kiedyś czekając dłużej na pociąg miałem okazję czytać na ścianach efekty radosnej twórczości kiedyś okazję. Mam jednak nadzieję, że podróżni będą potrafili uszanować to, co otrzymają - dodaje poseł Wojciech Ziemniak.

Przebudowa dworca nie zakłada remontu placu przed budynkiem, ani peronów. Na razie nic nie zmieni się także w kwestii parkowania aut. - Wystąpiliśmy do PKP Nieruchomości z prośbą o bezpłatne przekazanie pasa gruntu wzdłuż torów pomiędzy ul. Dworcową i Młyńską. Chcemy tam wybudować parking na 120 miejsc. Na razie jednak nie otrzymaliśmy od spółki odpowiedzi - wyjaśnia Michał Jurga. - Liczymy, że wykonanie inwestycji będzie możliwe mniej więcej w tym samym czasie, kiedy rozpocznie się przebudowa linii kolejowej, na odcinku Rawicz - Czempiń. Wszystko zależeć będzie od podejścia władz PKP Nieruchomości. Uważamy, że nasza propozycja jest dla nich korzystna, bo parking będzie służył przede wszystkim podróżnym.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto