Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościan. Wojciech Morawski i jego artyści z „TEATRIUM”. Połączyła ich pasja do teatru [GALERIA]

Damian Młodecki
Damian Młodecki
Dwunastego lutego, środa. Na kilka minut przed godziną jedenastą, w swoim gabinecie czeka już Wojciech Morawski, wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie. Pan Wojciech na spotkaniu opowiada o swojej pasji do teatru oraz o uzdolnionej młodzieży, z którą od 2014 roku z sukcesami tworzy Szkolną Grupę Teatralną „TEATRIUM”. Młodzi artyści z Kolberga chwilę później z przejęciem mówią o niezwykłej przygodzie z aktorstwem i towarzyszących im emocjach.

Drzwi do gabinetu na pierwszym piętrze są szeroko otwarte. Wojciech Morawski w powitalnym geście daje się poznać jako człowiek niezwykle pogodny i kontaktowy. Serdeczny i energiczny uścisk dłoni na dzień dobry. Zaraz potem zaczyna się rozmowa. Pan Wojciech mówi o początkach tworzenia się grupy teatralnej.
-W liceum jest wielu młodych ludzi, którzy pasjonują się aktorstwem, dlatego stwierdziłem, że moje zainteresowania z tym związane trzeba wykorzystać i połączyć z zainteresowaniami młodzieży - zaznacza.
Szkolna Grupa Teatralna „Teatrium” powstaje w 2014 roku. Początkowo przedstawienia prezentowane są na szkolnych korytarzach.

„Serenada” Sławomira Mrożka wystawiona została jako pierwsza (2014 rok). Wzięło w niej udział siedmioro uczniów. Premiera otrzymała niezwykle pozytywne recenzje.
Rok później szkolna grupa teatralna przedstawiła „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej (2015) „Męczeństwo Piotra Ohey'a” także Sławomira Mrożka to kolejny bardzo udany spektakl. (2017). Uczniowie z Kolberga następnie zaprezentowali sztukę w oparciu o „Zemstę” Aleksandra Fredry (2018). "Miłość, miłość pod Krakowem" to najnowsze przedstawienie "Teatrium". Powstało na podstawie I aktu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego (2019). Ostatnia sztuka została wystawiona również w Kościańskim Ośrodku Kultury (2020). 25 młodych artystów zagrało znakomicie.

Przez 6 lat ponad 60 uczniów współpracuje ze Szkolną Grupą Teatralną „Teatrium”. Przygotowania do każdego spektaklu trwają kilka miesięcy.
- Na stronie internetowej szkoły oraz na fanpage'u na Facebooku ogłaszam casting do nowego przedstawienia. Kandydaci odczytują przygotowany tekst. Po przesłuchaniach ogłaszam kogo, i w jakiej roli obsadzam w sztuce. Nie wystarczy znajomość tekstu, trzeba jeszcze wiedzieć, jakie emocje, zależności, interakcje występują w różnych scenach. Każda z tych sztuk wzbogaca mnie w umiejętność pracy z ludźmi. Zespołowość to najważniejsze słowo. Po premierze „Wesela” młodym artystom powiedziałem, że zagrali na 200 procent swojej normy. Każdy myślał o koledze i koleżance. Razem tworzą energię, którą dzielą się między sobą na scenie -zaznacza opiekun grupy teatralnej.

Uczniowie o Panu Wojciechu wypowiadają się w samych superlatywach. To kwestia talentu pedagogicznego, miłości do teatru oraz umiejętności współpracy. Miłosz Kiciński wspomina - 3 lata temu w I klasie liceum zaczęła się moja przygoda z aktorstwem, dowiedziałem się, że Pan Morawski przygotowuje sztukę „Zemsta” Aleksandra Fredry. Poszedłem na casting, po przesłuchaniu okazało się, że dostałem rolę Cześnika. Reżyser okazał się człowiekiem otwartym, życzliwym i ułożonym. Podczas prób z kolegami i koleżankami zauważyliśmy również, że nasz mentor jest człowiekiem o niesamowitej kreatywności i pasji. Pan Morawski z naszą pomocą potrafi przełożyć swoje pomysły w dzieło. Już teraz na poważnie zaczynam myśleć o szkole aktorskiej w Krakowie – podkreśla uczeń.

Vanessa Smoczyk, licealistka z Kolberga aktorstwem interesuje się od bardzo dawna
- Zaczynałam w jasełkach przedszkolnych, potem działałam w kole teatralnym przy Kościańskim Ośrodku Kultury. Trwa to do dzisiaj. Kiedy tworzę postać to szukam podobieństwa między sobą a bohaterem. Bardzo chcę dostać się do szkoły aktorskiej, zostanę aktorką, będę próbowała do skutku – puentuje.

Mentor, reżyser, drogowskaz - tak Pana Wojciecha najczęściej nazywają jego uczniowie. Nie dziwi więc fakt, że człowiek o takim uznaniu z powodzeniem prowadzi szkolną grupę teatralną i kolejne już pokolenie zaraża pasją do teatru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto