Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KOŚCIAN. Wypadki i kolizje na drogach powiatu kościańskiego to ciągle chleb powszedni. Policja apeluje o rozważną i spokojną jazdę

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
KOŚCIAN. Wypadki i kolizje na drogach powiatu kościańskiego to ciągle chleb powszedni. Policja apeluje o rozważną i spokojną jazdę
KOŚCIAN. Wypadki i kolizje na drogach powiatu kościańskiego to ciągle chleb powszedni. Policja apeluje o rozważną i spokojną jazdę arch. NM/zdj. ilustracyjne
Styczeń 2022 roku okazał się na drogach powiatu kościańskiego tragiczny. Jeden z wypadków zakończył się śmiercią pasażera. Czy policyjne statystyki wciąż muszą zawierać tak smutne dane? Mundurowi z Kościana podsumowali ostatni miesiąc, a także cały miniony rok na drogach w powiecie. Jest bezpieczniej, czy wręcz przeciwnie?

Tragiczny styczeń 2022 roku na drogach powiatu kościańskiego

11 stycznia był jak dotąd najbardziej tragicznym dniem 2022 roku na drogach powiatu kościańskiego. Niedaleko Czacza w gminie Śmigiel osobowe renault uderzyło w drzewo. Zginął 23-letni pasażer samochodu. Z pięciu wypadków, do jakich doszło w minionym miesiącu w powiecie kościańskim ten był najbardziej tragiczny. W styczniu funkcjonariusze drogówki zanotowali również 47 kolizji. Rannych zostało siedem osób.

ZOBACZ TEŻ:

Policyjna statystyka nie pozwala na optymizm. Mimo wprowadzenia wręcz drakońskich kar za łamanie przepisów drogowych, w kościańskim liczba wypadków i kolizji w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku praktycznie się nie zmieniła. Rok temu także doszło do pięciu wypadków, tyle że zginęły w nich dwie osoby. Mundurowi zanotowali też 46 kolizji. Trzy osoby zostały ranne.

Policjanci drogówki KPP w Kościanie podsumowali 2021 rok na kościańskich drogach

Tymczasem funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kościane podsumowali cały 2021 rok na drogach powiatu. Było bezpiecznie? Cóż, jak podkreślają policjanci, wiele w tym względzie zależy od samych kierowców, ich rozsądku, zdolności przewidywania oraz reagowania na nagłe sytuacje. Nie bez znaczenia jest także jazda zgodna z przepisami.

- Apelujemy o ostrożną jazdę. Warto uważać na drodze, unikać ryzykownych manewrów. Pamiętajmy, że nie każdy jest mistrzem kierownicy i nie potrafi szybko zareagować na nagłe zagrożenie na drodze - podkreśla Paulina Piechowiak, oficer prasowa KPP w Kościanie. - Każde zdarzenie drogowe, nawet to najdrobniejsze, w którym nikt fizycznie nie ucierpiał, to nerwy, spóźnienie do pracy, czy utrudnienia w ruchu. Oprócz tego właściciel pojazdu, który brał udział w kolizji musi często tygodniami czekać na naprawę pojazdu - dodaje.

ZOBACZ TEŻ:

W 2021 roku na drogach w kościańskim doszło do 555 kolizji oraz 72 wypadków, w których ranne zostały 72 osoby, a 9 zginęło. To mniej niż rok wcześniej, co nie znaczy, że kierowcy nie mają powodów do rachunku sumienia. Najbardziej niebezpiecznym miejscem okazał się Kościan (13 wypadków i 113 kolizji) oraz gmina Śmigiel. Oczy dookoła głowy trzeba mieć również na głównych drogach przebiegających przez powiat kościański.

  • Na drodze krajowej S5 w 2021 roku doszło do 55 zdarzeń w tym 7 wypadków;
  • na drodze wojewódzkiej 308 prowadzącej w kierunku Grodziska Wielkopolskiego i Kunowa policjanci odnotowali 56 zdarzeń;
  • z kolei na wojewódzkiej 432 biegnącej przez Krzywin w kierunku Śremu, miały miejsce 22 zdarzenia.

Czas na rachunek sumienia kierowców w kościańskim

Jeśli mowa o rachunku sumienia, to najczęstszym grzechem kierowców w kościańskim było przekroczenie dozwolonej prędkości. Policjanci miejscowej drogówki zanotowali aż 6633 takie przypadki. Na tym jednak nie koniec, bo 26 kierowców straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Dodajmy, że w 2020 roku takich "rajdowców" było 17.

Optymizmem nie napawa również statystyka dotycząca nietrzeźwych kierowców. W 2021 roku policjanci zatrzymali 157 osób jadących na podwójnym gazie. Rok wcześniej było ich 116. - Wiosną 2020 roku nastąpiło ograniczenie w przemieszczaniu się w związku ze stanem epidemii, mniej było również kontroli trzeźwości - wyjaśniają policjanci drogówki.

Przyczyny wypadków i kolizji w kościańskim to nie tylko wina kierowców

Czy wyłącznie kierowcy ponoszą winę za smutne policyjne statystyki? Jak zaznaczają policjanci, sporo na sumieniu mają również rowerzyści oraz piesi. W minionym roku mundurowi przyłapali 143 cyklistów na jeździe po chodniku, a także 282 pieszych przechodzących przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Do tego dochodzi też stan dróg, coraz lepszy, ale jednak policjanci odkryli w ubiegłym roku 35 nieprawidłowości w infrastrukturze drogowej.

Z drugiej strony funkcjonariusze ruchu drogowego KPP w Kościanie zgodnie podkreślają, że na poprawę bezpieczeństwa na drogach w kościańskim miało wpływ otwarcie w grudniu 2019 roku drogi ekspresowej S5 oraz tunelu pod ul. Młyńską w Kościanie.

- Apelujemy o wzajemny szacunek i zrozumienie podczas przemierzenia dróg. Jako kierowcy, wszyscy czekamy na dokończenie inwestycji drogowych na terenie powiatu kościańskiego, które znacznie poprawią komfort podróżowania. Zanim to nastąpi, czeka nas jeszcze kilka miesięcy utrudnień czy różnego rodzaju ograniczeń - dodaje Paulina Piechowiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto