Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

KOŚCIAN. Zakłady mięsne w Kościanie - przez lata obserwowaliśmy jak odchodzą w niebyt [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
Zakłady mięsne w Kościanie były przed laty jednym z większych zakładów produkcyjnych, a co za tym idzie pracodawców w mieście. Dziś niewiele już po nich pozostało. Co najwyżej wspomnienia ludzi ludzi, którzy pamiętają jeszcze działające Zakłady Mięsne Kościan SA.

Rzeźnia miejska w Kościanie - jakie były jej początki

Pierwsza miejska rzeźnia w Kościanie powstała w latach osiemdziesiątych XIX stulecia. Na jej budowę władze miasta zaciągnęły 30 tysięcy marek pożyczki w Miejskiej Kasie Oszczędności w Kościanie. Obiekt, który powstał w 1885 roku był jednym z pierwszych tego typu w Wielkopolsce. Dwa lata wcześniej rzeźnia powstała we Wrześni, a w tym samym roku co kościańska wybudowano rzeźnie w Kępnie i Mikstacie.

- Władze samorządowe grodu nad Obrą wykazały się niebywałą wizją przyszłości, gdyż miejska rzeźnia była jedną z czterech pierwszych w rejencji poznańskiej - pisze Miron Urbaniak w książce "Materiały archiwalne do dziejów Kościana".

Nowoczesny zakład mięsny, jak na tamte czasy

W latach 1912 - 1913 rzeźnia miejska w Kościanie została przeniesiona na obecne miejsce i zupełnie przebudowana. Powstał jednolity pod względem architektonicznym kompleks budynków zaprojektowany przez Adolfa Knaura z Wrocławia. Całość kosztowała 320 tysięcy marek. Skala przedsięwzięcia jak na owe czasy była bardzo duża.

- W zakładzie można było rocznie bić 1200 sztuk bydła, 3500 sztuk kóz i owiec oraz 7000 sztuk świń. Chyba oczywistym jest fakt, że powstanie rzeźni wiązało się z widoczną poprawą warunków sanitarnych w mieście, cywilizowało również i normowało ubój zwierząt, odbywający się wcześniej w sposób niekontrolowany na prywatnych posesjach - dodaje Miron Urbaniak.

Po rzeźni miejskiej w Kościanie nie ma już śladu

Rzeźnia miejska w Kościanie została wydzierżawiona 22 kościańskim rzeźnikom skupionym w cechu rzemieślniczym. Po II wojnie światowej została upaństwowiona. Zakłady Mięsne Kościan SA upadły na początku XXI wieku. Przez lata cały teren był zamknięty, a budynki niszczały. Dawną rzeźnię kupił Wojciech Mróz z Borku Wielkopolskiego. W 2015 roku zaczęła się rozbiórka hal produkcyjnych, która przyspieszyła dwa lata później. Już wówczas głośno mówiono, że teren ten zostanie sprzedany inwestorowi gotowemu wybudować w tym miejscu osiedle mieszkaniowe.

Półtora roku temu zaczęła się rozbiórka ostatniego budynku wchodzącego niegdyś w skład kompleksu rzeźni miejskiej. Była to dawna siedziba dyrekcji, która pierwotnie miała ocaleć, ale kiedy okazało się, że nie podlega ochronie konserwatorskiej, także i ten obiekt zburzono. Nowy właściciel terenu zapowiadał budowę willi łącznie z około 200 mieszkaniami. Na razie teren ten pozostaje pusty.

ZOBACZ TEŻ:

Cukrownia w Kościanie. Pozostały tylko ruiny i wspomnienia [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto