Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KRZYWIŃ. Inwestycje planowane na 2022 rok w gminie Krzywiń zapowiadają się wyjątkowo skromnie, ale w budżecie nie zapisano wszystkiego

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
KRZYWIŃ. Inwestycje planowane na 2022 rok w gminie Krzywiń zapowiadają się wyjątkowo skromnie, ale w budżecie zapisano wszystkiego
KRZYWIŃ. Inwestycje planowane na 2022 rok w gminie Krzywiń zapowiadają się wyjątkowo skromnie, ale w budżecie zapisano wszystkiego UM Krzywinia
Przełom starego i nowego roku to nie tylko kolejne doniesienia o podwyżkach, ale również nadzieje na nowe inwestycje planowane przez wszystkie samorządy. Jak będzie pod tym względem wyglądał 2022 rok w gminie Krzywiń? Uchwalony niedawno przez radnych budżet nie wygląda optymistycznie.

Budżet Krzywinia na 2022 rok jest wyjątkowo ostrożny

- Jesteśmy ostrożni - przyznaje Jacek Nowak, burmistrz Krzywinia. Budżet na 2022 rok uchwalony przez Radę Miejską Krzywinia w dziale wydatków majątkowych, czyli planowanych przez samorząd inwestycji, przedstawia się wyjątkowo skromnie. Kwota przeznaczona na ten cel to zaledwie nieco ponad dwa miliony złotych. Na tle innych samorządów wypada bardzo słabo.

Jakie inwestycje znalazły się w budżecie Krzywinia na przyszły rok? To przede wszystkim budowa ścieżek rowerowych w gminie Krzywiń, która wedle zapisów budżetowych kosztować ma ponad 1,1 miliona złotych. W planach jest również budowa chodnika w Gierłachowie (16 tysięcy złotych) oraz dróg dojazdowych do gruntów rolnych (700 tysięcy złotych).

Nie inwestycje, które znalazły się w budżecie Krzywinia na 2022 rok

Jedyne większe zadanie zapisane w budżecie na 2022 rok to termomodernizacja budynku szkoły w Bieżyniu. To jednak inwestycja, która zakończyć się ma dopiero w 2024 roku, zatem wydatki rozłożone zostały na trzy lata. W przyszłym roku sięgną one zaledwie 50 tysięcy złotych. W latach kolejnych mają wynieść ponad 1,6 miliona oraz 3,6 miliona złotych. Samorząd Krzywinia już stara się o dotację na ten cel.

Kolejne inwestycje zapisane w budżecie Krzywinia na przyszły rok to już drobiazgi, jak choćby strefa aktywności fizycznej w Jurkowie (13 tysięcy złotych), blaszany garaż w Rogaczewie Wielkim (10,5 tysiąca złotych), doposażenie świetlicy w Lubiniu (10 tysięcy złotych), kupno traktora ogrodowego dla sołectwa w Jerce (17 tysięcy złotych) oraz dotacje dla mieszkańców na wymianę źródeł ciepła (58,8 tysięcy złotych).

Nie wszystkie inwestycje znalazły się w budżecie Krzywinia na 2022 rok

Trzeba jednak napisać o tym, czego w budżecie na przyszły rok nie ma. Nie ma choćby inwestycji, które mają zostać wykonane w ramach Polskiego Ładu. Przypomnijmy, że ma to być przebudowa stacji uzdatniania wody w Rąbiniu wraz z budową dwóch zbiorników i sieci wodociągowej z Rąbinia do Łuszkowa. Całość oszacowano na 4,75 milionów złotych.

ZOBACZ TEŻ:

Do tego Krzywiń otrzyma jeszcze - także z Polskiego Ładu - pieniądze na inwestycje kanalizacyjne, jako gmina skanalizowana w niewielkim procencie. Łącznie będzie to zatem 7,1 miliona złotych. W budżecie nie znalazła się również adaptacja tzw. starej szkoły w Bieżyniu na potrzeby Gminnego Centrum Nauki. Wartość tej inwestycji to prawie 4 miliony złotych.

ZOBACZ TEŻ:

- Praca nad budżetem wyglądała inaczej niż w poprzednich latach. Zmienia się bowiem udział gminy w podatkach PIT i CIT oraz subwencja oświatowa - mówiła podczas sesji budżetowej Honorata Krupka, skarbnik gminy Krzywiń. - Budżet to dokument wielokrotnie zmieniany w ciągu roku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by później wprowadzać do niego inwestycje. Wykorzystujemy wszystkie możliwości zdobycia dotacji na kolejne zadania - mówi Jacek Nowak.

Głosy niezadowolenia w sprawie budżetu Krzywinia na 2022 rok

Nie brakuje oczywiście głosów niezadowolenia dotyczących budżetu Krzywinia. - Od 2010 roku Kopaszewo czeka na inwestycje, nie zapisano ich także w budżecie na 2022 rok. Niedokończona pozostaje budowa drogi, mamy dziurawe ulice na osiedlu, pozostaje też kwestia zakupu budynku na potrzeby świetlicy wiejskiej - mówiła podczas sesji radna Joanna Ziętkiewicz.

Z kolei Jerka, największa miejscowość gminy Krzywiń, czeka na boisko, przebudowę remizy OSP oraz parkingu, a także remont ulicy Łowieckiej. Mniej pieniędzy zaplanowano także dla ochotniczych straży pożarnych, co nie wzbudza entuzjazmu wśród druhów. - Pieniędzy na bezpieczeństwo w gminie nie zabraknie - zapewniał jednak Bartosz Kobus, sekretarz gminy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto