Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno: NFZ zamknął szpitalowi 16 poradni!

Daniel Andruszkiewicz
Dyrektor Tomasz Stroiński przyznał wczoraj, że decyzja funduszu jest dla niego kuriozalna
Dyrektor Tomasz Stroiński przyznał wczoraj, że decyzja funduszu jest dla niego kuriozalna FOT. DANIEL ANDRUSZKIEWICZ
To kuriozalne i w większości niczym nieuzasadnione decyzje – tak dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie Tomasz Stroiński określa rozstrzygnięcie przez Narodowy Fundusz Zdrowia konkursów na finansowanie poradni specjalistycznych dla swojej lecznicy.

Kontraktów nie otrzymało aż 16 z 23 działających tam poradni. Wczoraj rano zostały więc zamknięte, a pacjenci byli odprawiani nawet nie do innych placówek, ale do funduszu.

Stroiński przyznaje, że spodziewał się, iż finansowania może nie otrzymać kilka poradni, czy to z uwagi na braki kadrowe, czy też zbyt ich mały czas pracy. Kiedy w nocy z piątku na sobotę na stronie internetowej NFZ zamieszczono wyniki konkursów okazało się, że kontrakty otrzyma zaledwie siedem z 23 specjalistycznych poradni. Według szacunków dyrektora, rocznie korzystało z nich około 55 tysięcy mieszkańców nie tylko z Leszna, ale także okolicznych miast i województw.

– Byłem totalnie zaskoczony. Wczoraj rano mogliśmy jedynie zamieścić komunikat o zamknięciu poradni i odsyłaliśmy mieszkańców do delegatury NFZ przy placu Kościuszki 4. Fundusz wyciął nam dwie trzecie poradni – mówi Stroiński.

Funkcjonują wyłącznie poradnie: chirurgiczna, ginekologiczno-położnicza, ortopedyczna, laryngologiczna, diabetologiczna, hematologiczna, i logopedyczna. Personel zamkniętych poradni został albo przeniesiony do innych działów, albo urlopowany. Pacjenci natomiast mogą korzystać z usług prywatnych przychodni, które otrzymały kontrakty. Gdzie dokładnie? NFZ informuje, że można się tego dowiedzieć korzystając z telefonicznej infolinii pod numer 800 800 805 lub samodzielnie wyszukując placówki na stronie internetowej http://www.nfz-poznan.pl. Z zamieszczonych tam informacji wynika, że w Lesznie nie ma obecnie poradni: leczenia bólu, onkologicznej, neonatologicznej, preluksacyjnej, dziecięcej gastroenterologicznej oraz dziecięcej reumatologicznej.

Szpital będzie odwoływał się od decyzji funduszu, bo zamknięcie poradni wiąże się nie tylko ze zmianami kadrowymi, ale także wymiernymi stratami. Placówka w skali roku może stracić na braku kontraktów nawet 1,2 miliona złotych.

– Są dwie możliwości: kolejny konkurs, albo rokowania. Jeśli decyzje nie ulegną zmianie, to pracę straci kilkanaście osób – zapowiada dyrektor lecznicy.

Finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia nie otrzymały poradnie:

- kardiologiczna
- kardiologiczna dziecięca
- chirurgii onkologicznej
- gastroenterologiczna dziecięca
- gastroenterologiczna
- leczenia bólu
- nefrologiczna dziecięca
- neonatologiczna
- neurochirurgiczna
- neurologiczna
- onkologiczna
- onkologiczna dziecięca
- preluksacyjna
- reumatologiczna
- reumatologiczna dziecięca
- urologiczna

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto