Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na sesji rady w Czempiniu mówiono o smogu

Andrzej Rajewicz
Na sesji rady w Czempiniu mówiono o smogu
Na sesji rady w Czempiniu mówiono o smogu Andrzej Rajewicz
Sezon grzewczy w pełni i wraca problem smogu, który widać i czuć także w Czempiniu. O smogu podczas ostatniej sesji mówił radny Stanisław Turno, który wystąpił w przeciwpyłowej masce.

Od kilku lat w Polsce w okresie sezonu grzewczego mówi się o zanieczyszczeniu środowiska i powietrza smogiem. Chodzi tutaj zwłaszcza o przekraczanie norm emisji pyłów PM10 i PM2,5. Pierwsze przekroczenia norm w Wielkopolsce zanotowano już w połowie października, dziś w grudniu, sytuacja jest jeszcze gorsza. Smog atakuje duże aglomeracje i małe miasta i miasteczka. Jest wszędzie tam, gdzie do ogrzewania mieszkań używa się przestarzałych pieców węglowych.

Pył zawieszony ma bardzo negatywne oddziaływanie na zdrowie. Ze względu na swoje małe rozmiary z łatwością może przedostawać się do płuc, powodując zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, choroby alergiczne i astmę. Ze względu na swoje mikroskopijne rozmiary, szczególnie niebezpieczny jest pył PM2,5. Posiada zdolność przedostawania się głęboko do płuc - pęcherzyków płucnych, powodując ich trwałe uszkodzenie, a następnie przedostawać się do krwi.

Do spraw smogu podczas ostatniej sesji rady miejskiej Czempinia wrócił radny Stanisław Turno. Podczas swojego wystąpienia radny założył na twarz przeciwpyłową maskę, aby, jak sam podkreślał, pokazać, że to o czym mówi to realny problem dotyczący także Czempinia i całej gminy.

W czasie sesji radny odczytał przygotowane przez siebie opracowanie z którego wynika, że na 10 najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Europie, sześć to miasta w Polsce. - W Czempiniu smog widać i czuć. Sytuacja jest taka, że są dni kiedy nie chce się wychodzić z domu. Coraz więcej osób, w różnym wieku, biega w Czempiniu, ale oni biegają w smogu. Jeszcze bardziej wdychają to powietrze. Spotkałem biegaczkę, która przyznała, że wieczorami nie ma czym oddychać. Oni mają mieć jeszcze lepsze wyniki w tym naszym słynnym czempińskiem duathlonie... Jakie wyniki? - mówił radny Stanisław Turno, który zakończył swoje wystąpienie apelem do władz gminy o wykorzystanie wszelkich możliwych środków, aby gmina Czempiń w przyszłości znalazła się w czołówce tych gmin, gdzie oddycha się najlepiej.

Do słów radnego burmistrz Konrad Malicki odniósł się pod koniec sesji, kiedy odpowiadał na zapytania i interpelacje radnych. Potwierdził, że problem smogu jest faktycznie w ostatnim czasie poruszany przez media i jego negatywny wpływ na ludzi jest niepodważalny.

- Gmina Czempiń może pochwalić się wieloma sukcesami na polu walki z coraz większym zagrożeniem smogiem. Przez radę został uchwalony Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, który ma pomóc w przeciwdziałaniu zanieczyszczeniu powietrza. Jest możliwość uzyskania przez mieszkańców gminy z dotacji do wymiany źródła ciepła,a środki na ten cel są dostosowywane do liczby wniosków, które wpływają do gminy. Wreszcie w ostatnim czasie zostały zakończone dwie duże inwestycje, między inymi termomodernizacje budynków szkół, co również przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do powietrza - mówił podczas sesji burmistrz Konrad Malicki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto