Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie w kościańskiej bibliotece [Foto]

Andrzej Rajewicz
Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja, która już od 10 lat odbywa się w pierwszy weekend września. W tym roku lekturą była sztuka Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”.

W kościańskiej bibliotece wspólne czytanie tekstu „Moralności…” rozpoczęło się w sobotę 4 września punktualnie o godz. 12.00.

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Dariusz Łukaszewski przypomniał miejsce i znaczenie twórczości Gabrieli Zapolskiej w historii literatury polskiej.

- Burmistrz miasta Kościana – Piotr Ruszkiewicz jednym z fragmentów „Moralności pani Dulskiej” oficjalnie zainicjował „kościańskie” czytanie. Jako następni na „scenie” przed biblioteką pojawili się m.in. senator Wojciech Ziemniak, czytelnicy biblioteki a także młodzież (która co roku chętnie uczestniczy w akcji). Oprócz wspólnego czytania można było zwiedzić wystawę przedstawiającą ekranizacje filmowe i inscenizacje teatralne sztuki, wziąć udział w quizach literackich, spróbować „Deseru Anieli Dulskiej” przygotowanego przez „Literackie przysmaki”, a także wymienić książki w akcji bookcrossingowej - informują organizatorzy.

Powieść była bardzo popularna i ważna w dorobku autorki.

Gabriela Zapolska napisała "Moralność pani Dulskiej" jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto