Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Noc Muzeów" w powiecie kościańskim odbędzie w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia [ZAPOWIEDŹ, ZDJĘCIA]

Andrzej Rajewicz
Epidemia koronawirusa spowodowała, że nie dało się zorganizować tradycyjnej już majowej edycji Nocy Muzeów. Organizatorzy zapraszają zatem na Moc Muzeów, która odbędzie się w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia.

- Ze względów sanitarnych musimy ograniczyć liczebność uczestników naszego spotkania – w każdej grupie może się znaleźć maksymalnie 30 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń! Prosimy o przemyślane deklaracje udziału. Przed wejściem będziemy imiennie sprawdzać listy obecności. Osoby nie będące na nich nie będą wpuszczane! Jeżeli pojawią się wolne miejsca, będzie można po wpisaniu się na listę uczestniczyć w oprowadzaniu. Prosimy o rozważne zapisywanie się. Nie blokujmy miejsc tym, którzy chcieliby wziąć udział w wydarzeniu, a nie będą mogli ponieważ ktoś pochopnie się zapisze, a z czasem się rozmyśli. Jedna osoba zgłasza tylko siebie! Każdy musi być zgłoszony indywidualnie – jedna osoba nie może zgłosić kilku osób! Proszę to mieć na uwadze! Chcecie Państwo wziąć udział w Nocy Muzeów np. w 4 osoby, wtedy czterokrotnie dokonujecie rejestracji każdej osoby z osobna
- informują organizatorzy.

Inicjatywa Nocy Muzeów 2020 w powiecie kościańskim pojawiła się w czerwcu tego roku. Jej pomysłodawcą i koordynatorem jest dr Emilian Prałat.

- Dzięki wsparciu Grzegorza Koniecznego, kierownika Muzeum Gorzelnictwa w Turwi należącego do TOP Farms Wielkopolska, Tadeusza Spurtacza, dyrektora Zakładu Nasienno-Rolnego Kopaszewo wchodzącego w skład Spółki DANKO i ks. Stanisława Tokarskiego, proboszcza parafii w Racocie udało się stworzyć pewną alternatywę, która jakkolwiek będzie musiała być ograniczona co do rozmiarów, to jednak jest – mamy nadzieję – oznaką powrotu do normalności w obie koronawirusa – informują organizatorzy.

Chętni, którzy zechcą skorzystać z oferty tegorocznej Nocy Muzeów będą mogli zwiedzić muzeum Gorzelnię w Turwi, Pałac w Kopaszewie i kościół parafialny w Racocie, gdzie odbędzie się m.in. koncert organowy.

W Muzeum Gorzelni w Turwi niezwykły wieczór rozpocznie się o godzinie 18:00. Potem kolejne zwiedzania odbywać się będą w godzinach 20:00, 22:00 i 24:00. Zwiedzanie gorzelni odbywać się będzie pod hasłem „Smak Tardycji”.

Zwiedzanie pałacu w Kopaszewie rozpocznie się godzinie 19:00. O tej porze będzie można poznać pałac i jego bogatą historię. O godzinie 20:00 zwiedzanie odbędzie się pod hasłem „Kopaszewo i Kobiety”. Kolejne zwiedzanie dotyczyć będzie bloku tematycznego „Kopaszewo tu wart być”.

Na godzinę 23:00 organizatorzy Nocy Muzeów zapraszają do kościoła parafialnego w Racocie, gdzie odbędzie się koncert organowy na odnowionym instrumencie.
W czasie zwiedzania obowiązuje reżim sanitarny. Trzeba będzie nosić maseczki i dezynfekować ręce. Będzie także obowiązywało zachowanie dystansu pomiędzy zwiedzającymi.

Co do zwiedzanych obiektów to przypomnijmy, że gorzelnie w Turwi, to Jedna z ostatnich działających gorzelni rolniczych, przy której powstało unikatowe w skali kraju i Europy Muzeum Gorzelnictwa. Podczas trwającego 2 godziny zwiedzania możliwe będzie zapoznanie się z procesem produkcji spirytusu rolniczego, historią gorzelnictwa wielkopolskiego, ale i turewskiego, obejrzenie wyjątkowej ekspozycji złożonej z pamiątek po dzisiaj już niedziałających gorzelniach. Do tego wszystkiego fascynująca opowieść kierownika gorzelni i twórcy muzeum i rzecz jasna zwyczajowa niespodzianka (dla osób pełnoletnich).

Pałac w Kopaszewie to miejsce wyjątkowe. O wyjątkowości miejscowości świadczy fakt, iż gościł tu Adam Mickiewicz, Helena Modrzejewska czy prezydent Ignacy Mościcki. Dzisiaj to siedziba jednego z zakładów należących do Spółki DANKO i symbol nowoczesnego rolnictwa. W tym wyjątkowym miejscu przeszłość łączy się z teraźniejszością, a o jego unikatowości świadczą wspaniałe biografie osób tu mieszkających i żyjących. To właśnie tu mieszkał przez jakiś czas Jan Koźmian, twórca pojęcia praca organiczna. To tutaj przechowywano pamiątki po księżnej łowickiej, siostrze generałowej Chłapowskiej i bratowej cara Mikołaja I.
- W jaki sposób trafiły to z Warszawy? Co stało się z nimi po 1939 roku i gdzie znajdują się dzisiaj? Ciekawi Was odpowiedź? Zapraszamy do odkrycia Kopaszewa – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto