18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe ulice w Kościanie dostały imiona lokalnych bohaterów

Anna Szklarska-Meller
Nowe ulice w Kościanie, patron jednej z nich Janusz Czaplicki
Nowe ulice w Kościanie, patron jednej z nich Janusz Czaplicki A. Szklarska-Meller
Nowe ulice w Kościanie zostały wytyczone - na razie na papierze - w rejonie ulicy Nacławskiej. Miejscy radni zdecydowali, że ich patronami będą lokalni bohaterowie, nie obyło się jednak bez wątpliwości.

Nowe ulice w Kościanie widnieją na razie wyłącznie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. To drogi wewnętrzne, które powstaną w rejonie ulicy Nacławskiej. Miejscy radni zdecydowali, że ich patronami będą lokalni bohaterowie. Wydaje się jednak, że nie wszyscy samorządowcy dokładnie orientują się, kim były osoby, których imieniem nazwano ulice.

- Nadawać ulicy imię osoby, która żyła tylko 24 lata to chyba nie najlepszy pomysł - zauważa radny Stefan Kaczmarek. - Może to jakaś pomyłka, na przykład źle wpisano którąś z dat. Mamy tu też człowieka, który w Kościanie mieszkał zaledwie przez rok. Radnemu chodziło o Janusza Czaplickiego oraz Tadeusza Nowaka. Po uwadze Stefana Kaczmarka radni zabrali się za dokładne studiowanie biogramów bohaterów, które mieli przed sobą.

Sytuację uratował Piotr Ruszkiewicz, przewodniczący rady miejskiej, który przypomniał sobie, że: - O Januszu Czaplickim była mowa podczas obchodów 100-lecia kościańskiego sportu, zakładał klub "Ferwor" i był powstańcem - zauważył Piotr Ruszkiewicz. Janusz Czaplicki (patrz zdjęcie w galerii, udostępnione przez Muzeum Regionalne w Kościanie) był organizatorem Rezerwy Skautowej, która przeprowadziła akcję o kryptonimie "Wolność".

Zobacz też: W Kościanie upamiętniono napaść Sowietów na Polskę [zdjęcia]

W grudniu 1918 roku członkowie Rezerwy Skautowej wykradli z pruskiego garnizonu broń i amunicję, wyzwalając Kościan bez jednego wystrzału. O tamtych wydarzeniach przypomina organizowana w lutym kościańska gra miejska. Janusz Czaplicki jest pochowany na starym cmentarzu katolickim w Kościanie.

Bohater, który spędził w Kościanie tylko rok to Tadeusz Nowak, organizator Związku Walki Zbrojnej w mieście. Pochodził z Poznania, do Kościana przyjechał w roku 1940. Do roku 1941 mieszkał przy ul. Piłsudskiego. Został aresztowany przez Gestapo. Zamordowano go w okolicach Poznania 7 sierpnia 1942 roku.

Pozostali patroni nowych ulic w Kościanie to: ksiądz Leon Stępniak - zmarły w kwietniu tego roku duchowny, który był więźniem niemieckich obozów Dachau i Gusen, Bolesław Igłowicz - nauczyciel gimnazjalny, inicjator założenia i pierwszy prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej, Tadeusz Emil Kościów - dyrygent, muzyk i kompozytor, który prowadził chóry w Kościanie, Śmiglu oraz Racocie, a także Władysław Radomski - działacz konspiracyjny i społeczny oraz senator II RP, w Kościanie zamieszkał po wojnie, zmarł w 1976 roku.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto