Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odbyło się walne zebranie druhów z OSP Kościan [FOTO]

Andrzej Rajewicz
Walne zebranie druhów z OSP Kościan. Medale „Za wysługę lat” dla druhów.

W sobotę 12.03.2022 r. w siedzibie przy ul. Ks. Bączkowskiego 5 w Kościanie (sala OSP) odbyło się walne zebranie OSP Kościan, podczas którego udzielono zarządowi absolutorium.

Była to okazja do przedstawienia sprawozdań i planów na kolejny rok, ale także do wręczenia odznaczeń zasłużonym druhom.

Medale „Za wysługę lat” otrzymali: Edmund Nowicki – 75 lat w OSP, Jerzy Pikosz – 60 lat w OSP, Piotr Bielicki - 60 lat w OSP, Bolesław Dopierała - 55 lat w OSP, Marian Śmigielski – 55 lat w OSP, Dariusz Tadeusz – 50 lat w OSP, Mieczysław Sikora - 50 lat w OSP, Henryk Mocek - 50 lat w OSP, Roman Kaczmarek - 50 lat w OSP, Bogdan Berliński - 50 lat w OSP, Marek Markiewicz - 45 lat w OSP, Jarosław Wasilewski - 30 lat w OSP, Robert Wojtkowiak - 25 lat w OSP, Marcin Kasztelan - 10 lat w OSP, Jarosław Tomaszewski - 10 lat w OSP.

- Wszystkim druhom gratulujemy i dziękujemy za ofiarną służbę - informuje UM Kościana.

Warto dodać, że druhowie z Kościana pomogli strażakom z Ukrainy.

- W odpowiedzi na apel Komendanta Głównego PSP nasza jednostka solidaryzuje się z Ukraińskimi strażakami i przekazuje niezbędny sprzęt. Przekazaliśmy hełmy, ubrania specjalne, buty, rękawice, kominiarki, prądownice oraz hydrożele - informuje OSP Kościan.

Przypomnijmy, że OSP Kościan ma bogatą historię.

„W 1864 roku Kościański Związek Gimnastyczny wystąpił z projektem organizacji w Kościanie Związku Ratowniczego, którego celem miały być akcje przeciwpożarowe. Wystąpiono wówczas z pismem do magistratu miasta z prośba o udzielenie zezwolenia na ćwiczenia „miejskimi sikawkami gumowymi". Równocześnie autorzy pisma obiecywali władzom przedstawić  w przyszłości statut do zatwierdzenia. Projekt ten nie doczekał się realizacji. (Bolesław Igłowicz — Ochotnicza Straż Pożarna, Kościan 1978 r.) Inicjatywa założenia straży spotkała się z życzliwym przyjęciem i poparciem ludności miasta dopiero w 1874 r., a zwłaszcza wśród Polaków, gdyż oni stanowili większą część mieszkańców. Głównymi inicjatorami byli dr med. Karol Bojanowski i dr med. Klemens Koehler. Dr K. Bojanowski był z zawodu lekarzem medycyny, społecznikiem na terenie Kościana, założyciel w roku 1868 Bank Ludowego i jego dyrektor, współzałożyciel Towarzystwa Przemysłowego, długoletni prezes Towarzystwa Spółek Zarobkowych w Kościanie. W dniu 19 stycznia 1874 r. zwołano pierwsze organizacyjne zebranie, na które przybyło 115 obywateli (w większości Polaków). Wszyscy oni wpisali się na członków Stowarzyszenia, które przyjęło nazwę — „Dobrowolna Staż Ogniowa". Na zebraniu zarządzono wybory pierwszego Zarządu, który składał się z trzech członków. Pierwszym dyrektorem został dr med. K. Bojanowski — 70 głosów, aptekarz Selle — 61 głosów Landsberg — 50 głosów. Na podstawie dokumentów nasuwa się wniosek, że pierwszy Zarząd stanowili: dr K. Bojanowski —dyrektor, Landsberg — sekretarz, Bayer — członek. Na zebraniu tym przedstawiono projekt statutu. W dniu 1 lutego 1874 r. został przyjęty pod nazwą „Ustawy dla. Dobrowolnej Straży Ogniowej w Kościanie", który ujęty został w 28 paragrafach. Spisany został na jedenastu stronach w dwóch językach, z tym, że arkusz został podzielony na dwie części wzdłuż i równocześnie był pisany w języku polskim i niemieckim. Statut został podpisany przez 75 członków, nie umiejący pisać złożyli krzyżyki” - czytamy w specjalnym opracowaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto