Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piece chlebowe w kościańskim. Do naszych czasów w powiecie kościańskim zachowały się cztery piece chlebowe, wszystkie w złym stanie [FOTO]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
Piece chlebowe w kościańskim. Do naszych czasów w powiecie kościańskim zachowały się cztery piece chlebowe, wszystkie w złym stanie
Piece chlebowe w kościańskim. Do naszych czasów w powiecie kościańskim zachowały się cztery piece chlebowe, wszystkie w złym stanie Bogdan Ludowicz
Piece chlebowe niegdyś były tak powszechne, a ich istnienie tak oczywiste, że mało kto zaprzątał sobie nimi głowę. Dziś wiejski piec chlebowy, czy - tym bardziej - tradycyjny, kuchenny to ogromna rzadkość. W kościańskim zachowały się cztery piece chlebowe.

Wolno stojące piece chlebowe w kościańskim

W kościańskim do dziś oglądać można wolno stojące piece chlebowe w Katarzyninie i Nowym Dębcu w gminie Kościan, Piotrowie w gminie Czempiń oraz Jezierzycach w gminie Śmigiel. Od dziesięcioleci nikt z nich nie korzysta. Opuszczone i zaniedbane powoli niszczeją. Niektóre, jak ten w Jezierzycach, służą za... wysypisko śmieci.

Pieców chlebowych nie ma w rejestrze zabytków

Co ciekawe, żaden z pieców chlebowych znajdujących się w powiecie kościańskim nie figuruje na liście zabytków Wielkopolskiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, choć to przecież materialne ślady dawnej wiejskiej gospodarki.

- W materiałach archiwalnych dokładnych informacji o piecach chlebowych w powiecie kościańskim właściwie nie ma - mówi Dariusz Kram, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kościanie. - Trudno się dziwić, nie stanowiły one specjalnie atrakcyjnego obiektu, co najwyżej wspominano tylko o ich istnieniu.

Jak korzystano z wolno stojących pieców chlebowych?

W czasach kiedy na wsiach chleba nie kupowało się w sklepach, trzeba go było upiec samemu. Nie każdy miał w domu piec chlebowy, dlatego budowano duże, wiejskie piece, z których mogło korzystać więcej rodzin. Każdego dnia inna rodzina wypiekała w nich chleby na cały tydzień.

Piece chlebowe stawiano także czasem w obejściu na użytek jednej rodziny. Taki eksponat ma w swoich zbiorach Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. To piec z gminy Malanów zbudowany 1961 roku, który służył właścicielom do połowy lat 90-tych ubiegłego wieku.

ZOBACZ TEŻ:

KOŚCIAN. Zabytkowe wiatraki-koźlaki w powiecie kościańskim. ...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto