Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pochody pierwszomajowe w Lesznie i regionie. Jak świętowano 1 maja w PRL?

Anna Szklarska-Meller
Pochody pierwszomajowe w Lesznie i naszym regionie były w czasach PRL obowiązkowym punktem obchodów Święta Pracy. Mamy dla Was zdjęcia z takich pochodów, wykonane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku w Lesznie, Kościanie, Górze i Rawiczu. Zobaczcie, jak świętowano u nas 1 maja.

1 maja w PRL hucznie obchodzono święto państwowe

W czasach PRL Święto Pracy było jednym z najważniejszych świąt państwowych. Tego dnia organizowano uroczyste pochody z udziałem przedstawicieli władzy, urzędników, pracowników państwowych gospodarstw rolnych, czy uczniów i nauczycieli. Kiedy pogoda dopisywała, po pochodach organizowane były zawody sportowe i występy artystyczne. Ku uciesze najmłodszych można było wypić oranżadę, lub zjeść watę cukrową. Udział w oficjalnej części uroczystości był oczywiście obowiązkowy. Nie brakowało trybuny honorowej dla najważniejszych gości oraz wręczania odznaczeń.

Pochody pierwszomajowe u schyłku PRL w Lesznie, Rawiczu, Górze i Kościanie

Tak pochody pierwszomajowe wyglądały w Lesznie, Kościanie, Górze i Rawiczu w latach 70-tych i 80-tych. Na fotografiach z 1989 roku wykonanych w Kościanie widać, że 1 maja padał... śnieg. Ludzie chronili się pod parasolami, ale w pochodzie trzeba było iść. Na fotografiach autorstwa Bogdana Ludowicza widać także transparenty niesione przez uczestników pochodu, a w tle... portret Lenina.

Jak i kiedy ustanowiono Święto Pracy?

Święto Pracy zostało ustanowione w roku 1889 na pamiątkę wydarzeń, do których doszło trzy lata wcześniej w Chicago. Na początku maja 1886 roku policja stłumiła protest robotników, którzy domagali się ustanowienia ośmiogodzinnego dnia pracy. Jeden z interweniujących funkcjonariuszy zginął, za co sąd siedmiu robotników biorących udział w proteście skazał na karę śmierci przez powieszenie.

"Etos pracy" w czasach PRL

Święto Pracy najpierw obchodzili socjaliści i komuniści. W odrodzonej Rzeczpospolitej stało się świętem państwowym, podobnie jak w nazistowskich Niemczech, czy sowieckiej Rosji. Potem, była wojna i pięćdziesiąt lat komunizmu w Polsce, kiedy to „etos” pracy zawierał się w hasłach „za pięć trzecia bierz kapotę, p…. szefa i robotę” albo „czy się stoi czy się leży dwa tysiące się należy”.

ZOBACZ TEŻ:

Leszno i jego dawna dzielnica żydowska - kiedyś i dziś. Zoba...

POLECAMY TAKŻE:

Piękne leszczyńskie kamienice. Zobaczcie, jakie perły archit...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto