W piątek i niedzielę na drogach całego województwa policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania, których celem było egzekwowanie przepisów dotyczących ograniczeń prędkości przez kierujących pojazdami.
Warunki drogowe powinny skłonić kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Niestety znaleźli się tacy, którzy mimo trudnych warunków drogowych postanowili jechać szybciej, niż zezwalały na to obowiązujące ograniczenia.
Policjanci z KPP Kościanskontrolowali 35 pojazdów. W czasie akcji funkcjonariusze ujawnili 27 kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość.
Nadmierna prędkość to główna przyczyna wypadków
- Należy wspomnieć, że działania były prowadzone zaledwie przez kilka godzin w piątek i niedzielę. Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami – informuje KPP Kościan.
Policja wciąż apeluje do kierowców o rozwagę. Nadmierna prędkość jest cały czas jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych, których skutkiem jest śmierć człowieka. Dlatego funkcjonariusze w całym kraju nie są i nie będą tolerancyjni dla kierowców przekraczających dozwoloną prędkość.
Jedną z sankcji jest możliwość zatrzymania przez policjantów prawa jazdy. Przypominamy, że obwiązujące przepisy dot. zatrzymania prawa jazdy stanowią, że w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób, zatrzymane zostanie prawo jazdy i przesłanie go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące. Starosta wyda powyższą decyzję niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany.
Istotne jest, iż 3-miesięczny okres, na jaki zatrzymywane będzie prawo jazdy, zacznie biec od daty jego faktycznego zatrzymania przez policjanta, a jeżeli czynność ta nie miała miejsca, dopiero od momentu jego zwrotu do właściwego organu – starosty.
Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w tym 3 – miesięcznym okresie, będzie skutkowało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kierowanie pojazdem w tych okresach (decyzja starosty o zatrzymaniu prawa jady) jest wykroczeniem określonym w art. 94 kw.
Kolejna „wpadka” bez prawa jazdy, wiązać się będzie z cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami. Jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie, która po raz pierwszy ubiega się o uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami (kurs i egzamin). Kierowanie pojazdem w tym okresie (decyzja starosty o cofnięciu uprawnień) jest przestępstwem określonym w Kodeksie Karnym.
To już oficjalne. Będzie czternasta emerytura