Ponad 520 000 zł na fundusz sołecki w gminie Czempiń w roku 2021

Andrzej Rajewicz
Kilka wsi łącząc siły z funduszu chce dołożyć do budowy ścieżki pieszo-rowerowej na ul. Siernickiej w Głuchowie
Kilka wsi łącząc siły z funduszu chce dołożyć do budowy ścieżki pieszo-rowerowej na ul. Siernickiej w Głuchowie Google Maps
Do podziału w ramach funduszu sołeckiego na rok 2022 w gminie Czempiń wyodrębniono łączną kwotę 521.180,50 zł, to jest o34.559,29 więcej niż przed rokiem.

Fundusz sołecki to wyodrębnione w budżecie gminy środki finansowe przeznaczone dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. Pieniądze z funduszu sołeckiego można spożytkować na przedsięwzięcia służące poprawie warunków życia mieszkańców w ramach zadań własnych gminy, które muszą być zgodne ze strategią rozwoju gminy. Kwota przypadająca na dane sołectwo zależy od liczby mieszkańców i dochodów gminy. 

Co to jest fundusz sołecki?

Wysokość funduszu obliczana jest w gminie na podstawie wzoru wskazanego w Ustawie z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim Gmina Czempiń składa się z 22 sołectw i 4 przysiółków. Do podziału w ramach funduszu sołeckiego na rok 2022 wyodrębniono łączną kwotę 521.180,50 zł, to jest o  34.559,29 więcej niż przed rokiem.  Środki z funduszu sołeckiego to bardzo ważne dla mieszkańców pieniądze, ale  są mniejsze niż potrzeby wsi. Z uwagi na ten dysonans między potrzebami sołectw, a środkami na ich realizację, w 2020 roku Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki wyszedł z inicjatywą współpracy sołectw, skutkującą realizacją wspólnych inwestycji.

Sołectwa działają  w czterech grupach. Co roku każda grupa realizuje wspólne przedsięwzięcie na terenie jednej wsi

Dzięki połączonym siłom, w 2021 roku udało się doprowadzić do realizacji czterech większych inwestycji: „Wykonanie drogi wzdłuż kościoła w Starym Gołębinie”, „Wykonanie Strefy Rekreacji Ruchowej w Siernikach”, „Wykonanie kotłowni w świetlicy w Jasieniu”, „Wykonanie utwardzenia dróg na terenie sołectwa Piechanin”.

W ramach zintegrowanego funduszu sołeckiego na rok 2022 realizowane będą przedsięwzięcia w sołectwach: Borowo, Głuchowo, Gorzyce i Nowe Borówko. Sołectwa w ramach współpracy, na realizację wspólnych przedsięwzięć przeznaczyły 60% środków przypadających na dane sołectwo, pozostałe 40% pozostaje w danym sołectwie na realizację bieżących potrzeb, zadań nie wymagających sporych nakładów finansowych.

O tym na co zostaną przeznaczone środki w konkretnym sołectwie decydowali mieszkańcy sołectw, podczas zebrań, które odbyły się w miesiącach sierpień i wrzesień br.

Na co wsie przeznaczyły fundusz?

Wsie Betkowo, Borowo, Jarogniewice, Jasień i Słonin przeznaczą środki na wymianę sieci wodociągowej w Borowie. Ze środków wygospodarowanych przez sołectwa Donatowo, Gorzyce, Gorzyczki, Nowy Gołębin i Stary Gołębin zrealizowane będą prace na świetlicy w Gorzycach i w jej otoczeniu. Głuchowo, Piotrowo  Pierwsze, Piotrowo Drugie, Sierniki, Srocko Wielkie i Zadory wesprą budowę ścieżki pieszo-rowerowej w ul. Siernickiej w Głuchowie.

Dokończenie budowy chodników na osiedlu w Nowym Borówku będzie wspólną inwestycją wsi: Nowe Borówko, Nowe Tarnowo, Piechanin, Piotrkowice i Stare Tarnowo.

- Należy tu podkreślić, że wykonanie wymienionych wyżej zadań możliwe będzie przy partycypacji budżetu gminy, gdyż kwota pozyskana z funduszy sołeckich na realizację 4 zadań to 312.708,30 zł. W ramach 40% środków, które pozostaną w sołectwach zostaną wykonane bieżące przeglądy świetlic, placów zabaw, siłowni zewnętrznych i wiat biesiadnych. Zostanie przeprowadzona naprawa i przegląd kosiarek i kos. Zostaną wykonane również „drobne” zakupy np.: wyposażenie świetlic wiejskich, doposażenie placów zabaw, gablot ogłoszeniowych, farb do odmalowania wiat autobusowych, placów zabaw i siłowni zewnętrznych, paliwa, oleju i żyłki  do wykaszania placów zabaw, namiotu biesiadnego, traktorka – kosiarki,  itp. Reasumując, fundusz sołecki jest szansą dla każdego z sołectw, dobrym punktem wyjścia do wspólnej dyskusji i organizowania się wokół ważnych spraw – mówi burmistrz Czempinia Konrad Malicki.

Dodajmy, że gminy nie mają obowiązku tworzenia funduszy sołeckich - decyzja należy do rady gminy.

W Gminie Czempiń fundusz sołecki działa sprawnie od 11 lat. Wszystkie sołectwa wykorzystują potencjał, jaki daje fundusz sołecki. Powstała niezbędna infrastruktura, równolegle rozwijało się krzewienie kultury, które integrowało mieszkańców.

- Dzięki projektowi współpracy fundusz sołecki stal się efektywniejszy, a przedsięwzięcia finansowane środkami zintegrowanego funduszu sołeckiego mają zdecydowanie większy wymiar i pozwalają na konkretne zmiany w obliczu poszczególnych wiosek – dodaje burmistrz Konrad Malicki.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie