Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POWIAT KOŚCIAŃSKI. Szkoły przygotowują się do nowego roku szkolnego

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
POWIAT KOŚCIAŃSKI. Szkoły przygotowują się do nowego roku szkolnego
POWIAT KOŚCIAŃSKI. Szkoły przygotowują się do nowego roku szkolnego Andrzej Rajewicz
Nadchodzący rok szkolny będzie inny od wszystkich poprzednich. Uczniowie mają wrócić do szkół, ale zarówno nauczyciele, jak i rodzice nie kryją niepokoju. Czy otwarcie placówek edukacyjnych nie przyczyni się do rozwoju epidemii koronawirusa? Jak nakłonić dzieci i młodzież do przestrzegania obostrzeń sanitarnych? Czy powrót uczniów do szkół nie stanowi zagrożenia dla starszych wiekiem pedagogów? To tylko niektóre pytania, jakie zadają sobie samorządy, nauczyciele i rodzice.

Organizacja nowego roku szkolnego będzie sporym wyzwaniem dla samorządów i nauczycieli, bo poza normalnymi przygotowaniami, trzeba pomyśleć o bezpieczeństwie w związku z panującą epidemią koronawirusa. Kluczowe będą pierwsze tygodnie, kiedy ujawnić się mogą zakażenia "złapane" podczas ostatnich tygodni wakacji. Jak do pierwszego dzwonka i pierwszych tygodni nauki w szkołach przygotowują się placówki i gminy z naszego powiatu?

- Nie wyobrażam sobie, by uczniowie przez cały czas pobytu w szkole nosili maseczki, ale będziemy zalecać, by nosili je podczas przerw - mówi Jacek Nowak, burmistrz Krzywinia. - Do tego oczywiście płyny do dezynfekcji rąk i częste mycie rąk oraz pomiary temperatury. Zdaję sobie sprawę, że dla niektórych rodziców może to być kłopotliwe, ale uczniowie z objawami choroby po prostu nie zostaną wpuszczeni do szkoły - dodaje burmistrz Krzywinia.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało zalecenia dla uczniów, którzy od września zawitają do szkół. Wśród nich znajduje się częste mycie rąk, powstrzymanie się od dotykania oczu, nosa i ust oraz rezygnacja z podawania ręki na powitanie. Używanie wyłącznie własnych przyborów szkolnych oraz jedzenie tylko posiłków przyniesionych przez siebie z domów to kolejne zalecenia ministerstwa. Na liście zaleceń jest także... unikanie kontaktu z większą grupą uczniów, co wydaje się mało realne do wykonania.

Do nowego roku szkolnego w sposób szczególny przygotowują się kościańskie szkoły oraz samorząd miasta. - Zorganizowałem spotkanie z dyrektorami szkół w sprawie ustalenia zasad działania placówek edukacyjnych w mieście tak, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się epidemii - mówi Piotr Ruszkiewicz, burmistrz Kościana. O ustaleniach spotkania poinformujemy w osobnym artykule. W poszczególnych szkołach także trwają intensywne przygotowania do pierwszego dzwonka. - Robimy wszystko zgodnie z odgórnymi wytycznymi, zwłaszcza w kwestii dezynfekcji pomieszczeń, nie mniej istotne są jednak zagadnienia higieny i obsługi gastronomicznej. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, dlatego z uwagą śledzimy wszelkie nowe wytyczne i jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność - wyjaśnia Małgorzata Andersz, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Oskara Kolberga w Kościanie. - Będą też zalecenia dla samych uczniów, które podamy po spotkaniu z radą rodziców i samorządem uczniowskim - dodaje.

Szczegółowe przygotowania prowadzone są również w gminie Kościan. - Opieramy się oczywiście na wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sanepidu, choć przygotowani jesteśmy na każdą ewentualność - mówi Mirosław Duda, zastępca wójta gminy Kościan. - Jesteśmy już po przetargu na dowóz uczniów do szkół i ustaleniach dotyczących dezynfekowania autokarów. Mamy urządzenia do ozonowania pomieszczeń w szkołach. Na czwartek, 27 sierpnia zaplanowane zostało spotkanie z dyrektorami szkół, by szczegółowo omówić wszelkie kwestie związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania pandemii. Sytuacja jest jednak tak dynamiczna, że jesteśmy również gotowi do przywrócenia nauczania zdalnego. Jeszcze wiosną kupiliśmy 78 laptopów, nauczyciele są przeszkoleni. Nie mamy żadnych sygnałów, by były problemy wśród uczniów w dostępem do komputerów - tłumaczy Mirosław Duda.

Na koniec warto jeszcze dodać, iż rodzice, którzy nie będą chcieli posłać dzieci do szkół, mogą liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Zgodnie z prawem oświatowym jeśli dziecko bez uzasadnionej przyczyny przez ponad dwa tygodnie nie pójdzie do szkoły, rodzice mogą zapłacić do 10 tysięcy złotych grzywny.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto