Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożary podczas żniw w powiecie kościańskim. Było ich już sporo

Andrzej Rajewicz
Trwają żniwa i na polach dochodzi do pożarów. Tylko w minioną sobotę strażacy gasili w naszym powiecie cztery pożary.

Wysoka temperatura oraz porywisty wiatr sprzyjały wzrostowi zagrożenia pożarowego podczas intensywnie prowadzonych prac żniwnych. Na terenie powiatu kościańskiego w minioną sobotę 31 lipca powstały cztery pożary na polach.

Do najgroźniejszego i najbardziej dotkliwego w skutkach doszło tuż przed godziną piętnastą w Mościszkach (gm. Krzywiń). Spaleniu uległy 3 hektary zboża na pniu oraz kombajn. Straty sięgają ponad 150 000 zł. Nieco wcześniej pożar wybuchł w Żydowie (gm. Śmigiel), gdzie spłonęło ok. 2,5 hektara zboża na pniu. W tej samej miejscowości w godzinach wieczornych doszło do pożaru pracującej w polu prasy do słomy. Na szczęście szybko na sytuację zareagował kierowca ciągnika, który odłączył palącą się maszynę. Prasa niestety doszczętnie się spaliła, a powstałe straty szacuje się na kwotę 50 000 zł.

Do niewielkiego pożaru ścierniska doszło również w Morownicy (gm. Śmigiel).

- Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas prowadzenia prac żniwnych, zwrócenie uwagi na stan techniczny i właściwe przygotowanie sprzętu rolniczego. Należy również wyposażyć maszyny w podręczny sprzęt gaśniczy. Korzystając również z okazji przypominamy o zasadach właściwego składowania płodów rolnych określonych w Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (w szczególności § 42 wymogi dotyczące stert, stogów i brogów) – informuje PSP Kościan.

Rozporządzenia mówi o tym, że podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych należy: stosować wskazania podane w instrukcjach obsługi przy eksploatacji maszyn rolniczych i innych z napędem, stosować silniki elektryczne o odpowiednim do warunków pracy stopniu ochron, ustawiać silniki spalinowe na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10 m od stert, stogów lub budynków o konstrukcji palnej, zabezpieczać urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier, zapewnić możliwość ewakuacji ludzi i sprzętu; 6) przechowywać niezbędne materiały pędne, w ilości nieprzekraczającej dobowego zapotrzebowania, w zamkniętych nietłukących się naczyniach, w odległości co najmniej 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych, wyposażyć miejsca omłotów, stertowania i kombajnowania w gaśnice oraz w razie potrzeby w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru.

Przypominamy, że zabronione jest także palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transportu jest zabronione. Zabrania się także używania otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych jest zabronione.

- Strefa pożarowa sterty, stogu lub brogu z palnymi produktami roślinnymi powinna nie przekraczać powierzchni 1 000 m2 lub kubatury 5 000 m3. 2. Wokół stert, stogów i brogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokości co najmniej 2 m w odległości 3 m od ich obrysu pozbawioną materiałów palnych. Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione – czytamy w rozporządzeniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto