Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko: Ostrzegają przed afrykańskim pomorem świń

mk, kn
Radomsko: Ostrzegają przed afrykańskim pomorem świń
Radomsko: Ostrzegają przed afrykańskim pomorem świń fot. M. Kulka
3 listopada w starostwie powiatowym w Radomsku zorganizowano spotkanie z samorządowcami dotyczące afrykańskiego pomoru świń.

3 listopada w starostwie powiatowym w Radomsku zorganizowano spotkanie z samorządowcami dotyczące afrykańskiego pomoru świń. Powiatowy Lekarz Weterynarii lek. wet. Tadeusz Płyk opowiedział wójtom, burmistrzom oraz przedstawicielom gminnych władz czym jest afrykański pomór świń, jak można go rozpoznać i jakie działania powinny być podjęte w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa. Na razie na terenie naszego regionu problemu nie ma, ogniska wirusa w Polsce do tej pory wykryto w woj. podlaskim oraz dwóch powiatach w woj. mazowieckim i lubelskim. Celem spotkania było uświadomienie samorządowcom zagrożenia oraz koordynacja ewentualnych wspólnych działań policji, straży, sanepidu, inspekcji weterynarii i jednostek samorządu terytorialnego

Wirus, jak wiadomo, groźny dla ludzi nie jest. Za to bardzo niebezpieczny jest dla świń. Najczęściej wprowadzenie wirusa ASF - to skrót nazwy choroby - do kraju następuje poprzez transport mięsa czy produktów mięsnych pochodzących od chorych świń i dzików. Najczęstszą przyczyną zakażenia świń jest kontakt ze zwierzętami zakażonymi lub zakażonymi odpadkami żywnościowymi. Podczas spotkania, rolnikom przedstawiano objawy choroby. U świń ASF rozpoznaje się po wysokiej gorączce, sinicy skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobnych, lecz licznych wybroczynach na skórze, pienistym lub krwistym wypływie z nosa, biegunce.

O afrykańskim pomorze świń i o tym, jakie niekorzystne skutki może ze sobą nieść kilka dni temu mówili także Członkowie Powiatowej Izby Rolniczej w Radomsku. To w ostatnim czasie ten problem spędza sen z powiek niektórym rolnikom. - Rolnicy z łódzkiego zastanawiają się nad likwidacją hodowli, bo nie chcą czekać, aż choroba dojdzie do nich. Chcą wyprzedzić chorobę... Ale jak się dowiedzieliśmy, nie unikniemy tego - mówiła jedna z obecnych na spotkaniu rolniczka.

Co musi zrobić posiadacz chorego zwierzęcia? Zobowiązany jest do natychmiastowego zgłoszenia podejrzenia choroby. Zgłoszenie należy przekazać do powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio, albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub samorządu terytorialnego.

Po dokonaniu zgłoszenia - do czasu pojawienia się w gospodarstwie urzędowego lekarza weterynarii - hodowca zobowiązany jest do izolacji i strzeżenia wszystkich innych przebywających w obejściu zwierząt.
Za świnie zabite, poddane ubojowi oraz padłe w wyniku zastosowanych zabiegów nakazanych przy zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń przysługuje odszkodowanie z budżetu państwa. A rekompensata uzależniona jest od ceny rynkowej.

Pamiętać trzeba, że każde stado świń jest zagrożone pomorem. ASF dotyczy świń zarówno w dużych, jak i małych gospodarstwach. Jak na razie, ze względu na ASF ograniczeń w sprzedaży świń nie ma w na terenie województwa łódzkiego. 7 października, rozporządzeniem ministra rolnictwa, zmniejszono je na terenie niektórych powiatów województwa lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto