Rewitalizacja w Czempiniu to także badania archeologiczne [ZDJĘCIA]

Andrzej Rajewicz
Podczas prac archeologicznych znaleziono już wiele ciekawych artefaktów. Znaleziono także fragmenty budynku dawnego probostwa.

Rewitalizacja miasta Czempinia trwa. Projekt obejmuje teren dawnej fabryki tlenu przy ul. Nowej, Plac Zielony Rynek, strefy rekreacji ruchowej zlokalizowane na kilku osiedlach oraz uzupełniająco infrastrukturę drogową. W każdym z tych obszarów widać już postępy prac. Toczą się także prace, których gołym okiem nie widać, mimo że są one również ważne. Mianowicie, z uwagi na fakt, że inwestycje znajdują się w strefie ochrony konserwatorskiej, równolegle z postępem prac, prowadzony jest nadzór archeologiczny. Wiele ciekawych artefaktów znaleziono w pobliżu kościoła parafialnego.

Badania archeologiczne na tym obszarze podjęto w celu zweryfikowania terenu w związku z planowaną w sąsiedztwie inwestycją, a ewentualne obiekty mogły się znaleźć w kolizji z trasą inwestycji. W efekcie na głębokości około 3 metrów dokonano odkrycia - znaleziono tam relikt budynku, który powiązano z dawnym budynkiem probostwa. Po natrafieniu na konstrukcje murowane, przystąpiono do ręcznego oczyszczania muru, chcąc określić jego zasięg. Mechanicznie poszerzono też zasięg wykopów w celu odsłonięcia jak najdłuższego przebiegu muru i dotarcia do ewentualnych narożników. W wyniku prowadzonych prac wykopaliskowych udało się określić przebieg wewnętrznego lica muru i tym samym "wejść" do wnętrza budynku, a następnie ustalić położenie drzwi wejściowych.

Gmina planuje wystawę artefaktów w centrum "Tlenownia"

Ponadto, poprzez tradycyjną archeologiczną eksplorację ręczną i przy użyciu detektora metali, wydobyto 99 fragmentów ceramiki użytkowej, 11 fragmentów kafli piecowych, 6 fragmentów naczyń szklanych, 6 numizmatów (4 na stan obecny nieczytelne), 1 nieidentyfikowalny przedmiot z brązu (ozdoba/medalik?) z motywem XVIII – wiecznej peruki, egzemplarze ceramiki budowlanej oraz mosiężny zamek do drzwi z zachowanymi klamkami i zdobionymi szyldami (prawdopodobnie XIX wiek - brak analogii typologicznej, w trakcie wstępnej konserwacji). Wydobyte obiekty zostały zinwentaryzowane geodezyjnie, sfotografowane i opracowane we wspomnianym sprawozdaniu. W najbliższym czasie teren przy kościele zostanie odtworzony, jednakże w nieco zmienionej formie by zasygnalizować dokonane odkrycie. Również na Zielonym Rynku dokonano ciekawych odkryć. Podczas realizacji jednego z wykopów natrafiono na pozostałości studni, której cembrowina wykonana została z drewna, a wyższe partie z kamienia.

Gmina Czempiń planuje, że najciekawsze artefakty, stanowiące świadectwo kultury materialnej, wydobyte podczas prac związanych z rewitalizacją, zostaną zaprezentowane podczas wystawy tematycznej w Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia”.

Koronawirus groźny tylko w pomieszczeniach

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie