Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem przez powiat kościański

Alicja Otto
archiwum nm
Jedną z wielkopolskich atrakcji naszego regionu, pozwalającą nie tylko na aktywne spędzenie czasu wolnego, a i na między innymi poszerzanie świadomości o Ziemi Kościańskiej, są licznie wytyczone szlaki rowerowe.

Gdy za oknem pierwsze promienie słońca, radośnie zachęcają do wyjścia z domu, a zapomniany przez zimę rower, aż rwie się w drogę, to jest to idealne połączenie by miło spędzić aktywnie czas. Starostwo Powiatowe w Kościanie zapewniło mieszkańcom Ziemi Kościańskiej, prawdziwie urodziwe i ciekawe szlaki rowerowe, które przemierzając je, urzekają pięknem bogatej, będącej nieraz i inspiracją dla wieszczów – przyrody, czy też różnorodnością architektoniczną.

Przede wszystkim, są to trasy gwarantujące aktywny i miły wypoczynek, jak i wyczynowe i dalekobieżne kolarstwo. Opcji na rowerową wycieczkę jest wiele, i każdy może znaleźć szlak odpowiadający jego możliwością i chęcią. Tak więc najwyższy czas odkurzyć rower i ruszyć w drogę.:

Kilkuletnie prace władz Kościana, przy sporym wkładzie własnym i wysokim dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pozwoliły na stworzenie łącznie ponad 290 km, oznakowanych drogowskazami tras rowerowych wspólnie tworzących tak zwane „Romantyczne trasy rowerowe Ziemi Kościańskiej”.

Trasa rowerowa nr 1 (łączna długość 74,6 km)
Główną trasą rowerową Ziemi Kościańskiej jest tak zwany „Kościański Trójkąt Rowerowy”, który łącznie liczy 74,60 km. Punktem startu i głównym węzłem wszystkich wytyczonych tras rowerowych, jest Kościański Rynek. Stąd, ruszamy w drogę w kierunku poznania. Mijając kolejno kościańskie uliczki, zjeżdżając z ul. Czempińskiej na ścieżkę prowadzącą do Pianowa, jedziemy kolejno przez Oborzyska Stare (5 km); Czempiń (10 km); Borowo (14,5 km); Stary Gołębin (20 km) – tu znajduje się urokliwe miejsce postoju w okolicy drewnianego kościoła; Turew (26 km) - miasto w który mieszkał gen. Dezydery Chłapowski; w pałacu w Turwi znajduje się Stacja Badawcza Zakładu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN; Krzywiń (36 km); Zgliniec (45,5 km); Zygmuntowo (49,7 km); Stare Bojanowo (58 km), Śmigiel (64,5 km), Bruszczewo (67 km), Przysiekę Polską (70,5 km) by po 74,6 km dojechać na Rynek w Kościanie. Nie jest to jednak sztywnie wyznaczona i sztampowa trasa rowerowa. W jej kolejnych punktach znajdują się zintegrowane kolejne szlaki rowerowe, które oznaczone, pozwalają na bezpieczne zboczenie z głównej trasy.
 
Trasa rowerowa nr 2 (łączna długość 22,8 km)
„Oś Trójkąta z Kościana do Krzywinia”biegnąca kolejno z Rynku w Kościanie przez Racot (6,5 km), Gryżynę (10 km), i Krzywiń (22,8).
Trasa rowerowa nr 3 (łączna długość 82,5 km)
„Drogi Mickiewiczowskie: prowadzące drogami, którymi ówcześnie Adam Mickiewicz podążał, przez miejsca, które zwiedzał i krajobrazy, które podziwiaj i które stanowiły dla niego niejednokrotnie inspirację, kolejno przez: Rynek w Kościanie, Nowy Lubosz, Turew, Mościszki, Cichowo, Bieżyń, Lubiń, Krzywiń, Choryń, Wławie, Januszewo, Gryżyna, Racot i meta - Kościan.

Trasa rowerowa nr 4 (łączna długość 7,30 km)
„Kopaszewska Droga Krzyżowa” powstała w 1855 roku. Niepowtarzalny, duchowy, religijny i zamierzchły charakter trasy, przebiega od kaplicy w Kopaszewie, a kończy na kościele w Rąbiniu

Trasa rowerowa nr 5 (łączna długość 18,30 km)
„Droga nad Jeziorem Wonieskim”, która urzeka pięknem przyrody, a prowadzi wokół Zalewu Wonieskiego

Trasa rowerowa nr 6 (łączna długość 13,97 km)
„Droga Stara Przysieka” prowadząca kolejno przez: Przysiekę Starą/Widziszewo, dalej przez okolice Gryżyny (ruiny kościoła św. Marcina) (8 km) i samą Gryżynę, a kończąc w Nowym Dębcu.

Trasa rowerowa nr 7 (łączna długość 52,75 km)
„Droga Zachodnia” – której punktem początkowym jest Śmigiel, przez Karśnice, Brońsko, Kokorzyn, Kiełczewo, Kościan, Jarogniewice, a końcowym – Czempiń.

Trasa rowerowa nr 8 (łączna długość 8,10 km)
„Droga do Czacza” w której punktami początkowymi i końcowymi są kolejno: Przysieka Polska i Stary Białcz

Trasa rowerowa nr 9 (łączna długość 12 km)
„Droga z Kościana do Brońska” prowadząca kolejno z Kościana (z Pl. Żołnierza Polskiego ulicą Ks. J Surzyńskiego i Wielichowską), przez Pelikan, Kobylniki, Stary Białcz do Brońska.

Trasa rowerowa nr 10 (łączna długość 2,6 km)

„Droga z Kościana do Kiełczewa” prowadząca przez najbardziej urokliwe kościańskie zakątki: Most nad Kanałem Kościańskim, wzdłuż zachodniego brzegu Kanału Kościańskiego i przez Park Miejski aleją parkową, aż do Kiełczewa.

Z pewnością rowerowe tournee którąkolwiek z wyznaczonych taras, stanowi doskonałą formę aktywności ruchowej oraz ciekawie spędzony wolny czas. Zachęcamy wszystkich stęsknionych za wiosną, do rozgrzewania już od dziś swojego sportowego ducha i zaplanowanie wspólnie z rodziną i znajomymi wycieczek rowerowych „Romantycznymi trasami rowerowymi” na naszej Ziemi Kościańskiej.

Wydarzenia tygodnia

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto