Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śladami Zofii i Jana [ZDJĘCIA]

Joanna Lajsner
Śladami Zofii i Jana
Śladami Zofii i Jana Joanna Lajsner
Śladami Zofii i Jana. W niedzielę prawie dwustu pątników z Ziemi Kościańskiej wyruszyło pieszo Kopaszewską Drogą Krzyżową. To religijne przeżycie wzbogacone zostało także o elementy regionalnej historii.

Śladami Zofii i Jana Pomysł pieszej drogi krzyżowej zrodził się po promocji książki dr Emiliana Prałata pt. "Miejsca i Sztuka. Kopaszewo". - Po promocji książki o Kopaszewie zwróciłem się do pani sołtys oraz rady sołeckiej wsi z propozycją zorganizowania pieszej drogi krzyżowej. W niedzielę palmową organizowana jest rowerowa pielgrzymka, ale chciałbym ożywić tradycję pieszych wędrówek – tłumaczy Emilian Prałat.

Pielgrzymi wyruszyli spod kaplicy w Kopaszewie w niedzielne popołudnie. Szli trasą konduktu pogrzebowego Zofii Chłapowskiej, która w 1853r. spoczęła na nekropolii przy kościele w Rąbiniu. - Tegoroczna droga krzyżowa poświęcona została osobom Zofii Chłapowskiej i Jana Koźmiana, bo to dzięki nim powstała Kopaszewska Droga Krzyżowa - mówił Emilian Prałat. - W przyszłym roku drogę poświęcimy Kazimierzowi Chłapowskiemu, ponieważ przypada setna rocznica jego śmierci.

Po drodze był czas zarówno na modlitwę, rozważania i śpiew. Nie zabrakło także wiadomości dotyczących samej drogi krzyżowej czy rodu Chłapowskich. -Trasa, którą szliśmy w znacznej mierze pokrywa się z oryginalnym szlakiem. Jedna z kapliczek była niegdyś usytuowana nieco bardziej na łąkach, ale w późniejszym czasie przesunięto ją tak, by nie kolidowała w pracach rolnych. Mowę pogrzebową wygłosił Aleksy Prusinowski, wybitny kaznodzieja, który przemawiał także na pogrzebie Antoniny Chłapowskiej. Trumna z ciałem Zofii była zapewne wystawiona do momentu eksportacji w kaplicy w Kopaszewie. W pogrzebie udział wzięli, poza rodziną, także sąsiedzi z pobliskich rodów szlacheckich, w tym przedstawiciele najzacniejszych rodzin wielkopolskich - mówi Emilian Prałat.

Organizatorzy pomyśleli też o czymś dla ciała. Po przybyciu do Rąbinia na pątników czekał słodki poczęstunek a po powrocie do Kopaszewa kiełbasa z grilla i bigos. Każdy, kto ukończył drogę krzyżową otrzymał certyfikat pielgrzyma i okolicznościową pocztówkę.

Organizatorami drogi krzyżowej było sołectwo Kopaszewo oraz dr Emilian Prałat. W drodze krzyżowej uczestniczyli również proboszczowie z parafii w Choryni i Rąbiniu,ks. Marian Derkaczewski i ks. Ryszard Jankowski.

Koscian.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto