Nasza Loteria

Śladami Zofii i Jana [ZDJĘCIA]

Joanna Lajsner
Śladami Zofii i Jana
Śladami Zofii i Jana Joanna Lajsner
Śladami Zofii i Jana. W niedzielę prawie dwustu pątników z Ziemi Kościańskiej wyruszyło pieszo Kopaszewską Drogą Krzyżową. To religijne przeżycie wzbogacone zostało także o elementy regionalnej historii.

Śladami Zofii i Jana Pomysł pieszej drogi krzyżowej zrodził się po promocji książki dr Emiliana Prałata pt. "Miejsca i Sztuka. Kopaszewo". - Po promocji książki o Kopaszewie zwróciłem się do pani sołtys oraz rady sołeckiej wsi z propozycją zorganizowania pieszej drogi krzyżowej. W niedzielę palmową organizowana jest rowerowa pielgrzymka, ale chciałbym ożywić tradycję pieszych wędrówek – tłumaczy Emilian Prałat.

Pielgrzymi wyruszyli spod kaplicy w Kopaszewie w niedzielne popołudnie. Szli trasą konduktu pogrzebowego Zofii Chłapowskiej, która w 1853r. spoczęła na nekropolii przy kościele w Rąbiniu. - Tegoroczna droga krzyżowa poświęcona została osobom Zofii Chłapowskiej i Jana Koźmiana, bo to dzięki nim powstała Kopaszewska Droga Krzyżowa - mówił Emilian Prałat. - W przyszłym roku drogę poświęcimy Kazimierzowi Chłapowskiemu, ponieważ przypada setna rocznica jego śmierci.

Po drodze był czas zarówno na modlitwę, rozważania i śpiew. Nie zabrakło także wiadomości dotyczących samej drogi krzyżowej czy rodu Chłapowskich. -Trasa, którą szliśmy w znacznej mierze pokrywa się z oryginalnym szlakiem. Jedna z kapliczek była niegdyś usytuowana nieco bardziej na łąkach, ale w późniejszym czasie przesunięto ją tak, by nie kolidowała w pracach rolnych. Mowę pogrzebową wygłosił Aleksy Prusinowski, wybitny kaznodzieja, który przemawiał także na pogrzebie Antoniny Chłapowskiej. Trumna z ciałem Zofii była zapewne wystawiona do momentu eksportacji w kaplicy w Kopaszewie. W pogrzebie udział wzięli, poza rodziną, także sąsiedzi z pobliskich rodów szlacheckich, w tym przedstawiciele najzacniejszych rodzin wielkopolskich - mówi Emilian Prałat.

Organizatorzy pomyśleli też o czymś dla ciała. Po przybyciu do Rąbinia na pątników czekał słodki poczęstunek a po powrocie do Kopaszewa kiełbasa z grilla i bigos. Każdy, kto ukończył drogę krzyżową otrzymał certyfikat pielgrzyma i okolicznościową pocztówkę.

Organizatorami drogi krzyżowej było sołectwo Kopaszewo oraz dr Emilian Prałat. W drodze krzyżowej uczestniczyli również proboszczowie z parafii w Choryni i Rąbiniu,ks. Marian Derkaczewski i ks. Ryszard Jankowski.

Koscian.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 12 lat
Wideo

Aktywiści znaleźli sposób na pozbycie się samochodów w miastach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto