Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ŚMIGIEL. Imieniny wiatraków w błyskach fleszy. Przedszkolaki i uczniowie fotografowali się na tle śmigielskich wiatraków [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
ŚMIGIEL. Imieniny wiatraków w błyskach fleszy. Przedszkolaki i uczniowie fotografowali się na tle śmigielskich wiatraków
ŚMIGIEL. Imieniny wiatraków w błyskach fleszy. Przedszkolaki i uczniowie fotografowali się na tle śmigielskich wiatraków Bogdan Ludowicz
Imieniny wiatraków to w Śmiglu okazja do hucznego świętowania. W tym roku z powodu pandemii nie można było zorganizować festynu, ale można było zaprosić najmłodszych śmiglan na sympatyczną sesję zdjęciową. Nie trzeba dodawać, że przedszkolakom i uczniom najmłodszych klas szkoły podstawowej spotkanie z wiatrakami sprawiło mnóstwo frajdy.

Imieniny wiatraków w Śmiglu - były życzenia i sesja fotograficzna

Imieniny wiatraków w Śmiglu uczciły przede wszystkim dzieci, które wraz z wychowawcami i nauczycielkami od rana pojawiały się na wzniesieniu, na którym stoją nobliwe koźlaki, żeby złożyć solenizantom życzenia. Wśród imieninowych gości były maluszki ze żłobka, przedszkolaki i uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej, a także rodziny z dziećmi.

Wszystkich gości witały maskotki-wiatraki o imionach Serwacy, Pankracy i Bonifacy, które rozdawały małym śmiglanom cukierki oraz pozowały do imieninowych zdjęć. Mimo że w tym roku z powodu obostrzeń nie można było zorganizować tradycyjnego festynu, radości i zabawy było na imieninach śmigielskich wiatraków mnóstwo.

Wiatraki w Śmiglu wcale nie są ze Śmigla

Warto przypomnieć, że Śmigiel przez stulecia słynął właśnie z młynarstwa, a miasteczko oraz okoliczne wsie otaczały liczne koźlaki. Kiedy rewolucja przemysłowa przyniosła rozwój młynów parowych, a potem elektrycznych, turkot śmigieł ustał, a drewniane zabytki powoli zaczęły chylić się ku upadkowi.

ZOBACZ TEŻ:

KOŚCIAN. Zabytkowe wiatraki-koźlaki w powiecie kościańskim. ...

Wiatraki, będące dziś symbolem Śmigla i noszące od pewnego czasu imiona Serwacy oraz Pankracy, zostały tu sprowadzone w ramach akcji ratowania tych zabytków techniki. Jeden pochodzi z pobliskiego Bronikowa, drugi z Kluczewa. Ich powstanie datuje się na połowę XIX stulecia, chociaż najstarsze elementy tego z Bronkowa pochodzą z 1726 roku.

Śmigiel promuje się przez wiatraki i tradycje młynarskie

Śmigiel od dawna stawia na promocję, właśnie poprzez wiatraczne i młynarskie tradycje. Poza obchodzonymi w maju imieninami wiatraków, cały czas trwa w gminie akcja tworzenia 99 wiatraków (z różnych materiałów i różnej wielkości), co stanowi nawiązanie do legendy o 99 wiatrakach stojących niegdyś wokół miasta. Niedawno kolekcja wzbogaciła się o wiatrak wykonany z papierowej wikliny przez Bernadetę Sołtysiak ze Śmigla. - Obecnie mamy w kolekcji 73 wiatraki, część znajduje się na prywatnych posesjach, ale są opatrzone specjalną tabliczką informującą, że zostały zaliczone do grona wiatraków tworzonych w ramach naszej akcji - mówi Anita Kasperska z UM Śmigla.

ZOBACZ TEŻ:

Kolejne wiatraki znalazły się w śmigielskiej kolekcji [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto