Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmigiel. Nakręcono film o wojennej historii miasta [FOTO]

Andrzej Rajewicz
Śmigiel. Nakręcono film o wojennej historii miasta
Śmigiel. Nakręcono film o wojennej historii miasta Śmigiel
Nakręcony już film przedstawia historyczne wydarzenia na ziemi śmigielskiej dziejące się w okresie okupacji hitlerowskiej.

W gminie Śmigiel przez dwa pierwsze weekendy czerwca trwały zdjęcia do filmu fabularyzowanego przedstawiającego historyczne wydarzenia na ziemi śmigielskiej w okresie okupacji.

W pierwszy weekend czerwca większość scen filmowcy nagrywali w centrum miasta. W drugi weekend za plener filmowy posłużyły m.in. tereny otwarte za śmigielskimi wiatrakami.
W styczniu br. Piotr Świdziński mieszkaniec Śmigla i nauczyciel w Zespole Szkół w Luboniu, wspólnie z Anitą Plumińską-Mieloch dyrektorką tejże szkoły zwrócili się do burmistrza Śmigla z propozycją współpracy przy realizacji filmu o realiach II wojny światowej na Ziemi Śmigielskiej. Pokłosiem rozmów było podpisanie trójstronnego porozumienia. Producentem filmu jest Zespół Szkół im. Kryptologów Poznańskich w Luboniu, a przedsięwzięcie wspiera Gmina Śmigiel oraz Centrum Kultury w Śmiglu.

Śmigiel. Nakręcono film o wojennej historii miasta

Śmigiel. Nakręcono film o wojennej historii miasta [FOTO]

Szkoła w Luboniu ma już na swoim koncie podobną produkcję. Film pt. „Kiedyś byliśmy sąsiadami” miał swoją premierę w tym roku, najpierw w Luboniu, a później 2 maja w Śmiglu. Autorką scenariuszy do obu filmów jest Anita Plumińska-Mieloch.

- Zakończyły się zdjęcia do filmu o wydarzeniach na Ziemi Śmigielskiej w okresie okupacji. Przez dwa weekendy filmowcy byli widoczni na ulicach Śmigla Ich pracę będzie można zobaczyć za kilka miesięcy. Premiera filmu zaplanowana jest w listopadzie - informuje burmistrz Małgorzata Adamczak.

Śmigielski scenariusz oparty na prawdziwych wydarzeniach, konsultowany był z miejscowymi regionalistami. Zdjęcia do filmu odbywały się z udziałem aktorów amatorów, grup rekonstrukcyjnych oraz statystów, w tym mieszkańców gminy Śmigiel. Premiera filmu zaplanowana jest w listopadzie br.

Przypomnijmy, że okupacja hitlerowska to m.in. tragiczne wydarzenia z dni 30.09.1939 r. i 23.10.1939 r.,. Wtedy to na śmigielskim Rynku rozstrzelano 23 osoby. Pomnik – Grobowiec Rozstrzelanych znajduje się na cmentarzu parafialnym w Śmiglu. Został zmodernizowany w połowie lat dziewięćdziesiątych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto