Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ŚMIGIEL. Pogrzeb Antoniego Szulca, znanego malarza, ceramika i instruktora plastyki w Centrum Kultury w Śmiglu [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
ŚMIGIEL. Pogrzeb Antoniego Szulca, znanego malarza, ceramika i instruktora plastyki w Centrum Kultury w Śmiglu
ŚMIGIEL. Pogrzeb Antoniego Szulca, znanego malarza, ceramika i instruktora plastyki w Centrum Kultury w Śmiglu Bogdan Ludowicz
Dla mieszkańców Śmigla, ale także ludzi sztuki i kultury to był bardzo smutny dzień. Dziś (13 kwietnia 2021r.) żegnali bowiem Antoniego Szulca, malarza, ceramika, instruktora plastyki w śmigielskim centrum kultury, a przede wszystkim dobrego, serdecznego człowieka.

Antoni Szulc był na wskroś śmigielskim artystą

Odejście Antoniego Szulca - nagłe i jakże niespodziewane - to wielka strata, nie tylko dla Śmigla i jego mieszkańców, ale także dla świata kultury i sztuki. Tolek - jak nazywali go przyjaciele - był nie tylko artystą zakochanym w swoim mieście, nie tylko wieloletnim instruktorem plastyki w Centrum Kultury w Śmiglu, ale przede wszystkim sympatycznym, serdecznym człowiekiem.

O tym, jak bardzo jego twórczość była związana ze Śmiglem i jak wiele miasto wiatraków zawdzięcza Antoniemu Szulcowi, niech świadczą jego obrazy. Był między innymi autorem płótna przedstawiającego nieistniejący już dworek Chłapowskich w Koszanowie, które - po rozebraniu budynku - stało się nie tylko dziełem artystycznym, lecz także swego rodzaju dokumentem.

Opiekował się śmigielskimi wiatrakami i kaplicą ewangelicką, organizował plenery malarskie

Antoni Szulc opiekował się śmigielskimi wiatrakami, organizując w jednym z nich wystawy malarstwa. Wziął także w opiekę ewangelicką kaplicę i to w czasach, kiedy była traktowana raczej jak kłopotliwy wyrzut sumienia, a nie cenny zabytek. Wraz z żoną Anną Hryniewicz-Szulc organizował w niej wystawy, koncerty, przedstawienia teatralne. O wyjątkowym klimacie tamtych wydarzeń nie trzeba przekonywać nikogo, kto brał w nich udział.

Nie można również nie wspomnieć o plenerach malarskich, w których brał udział i które organizował, a także o współpracy z artystami z Francji. Zapewne wielu zapamięta go jako człowieka, który nie tylko pracował na własny artystyczny sukces, ale też oddał swój talent na służbę Ziemi Śmigielskiej i jej mieszkańców. Antoni Szulc zmarł pod koniec marca w wieku 68 lat. Spoczął na śmigielskim cmentarzu żegnany przez rodzinę i przyjaciół.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto