Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sport w gminie Krzywiń. Prężnie działają tu kluby, mieszkańcy są aktywni, a środowisko sportowe stale się rozwija

Jakub Latusek
Jakub Latusek
arch. UMiG Krzywiń
"Wielkopolska na sportowo" to nasza najnowsza publikacja poświęcona sportowi na terenie całej Wielkopolski. W książce znalazła się również Gmina Krzywiń, stale rozwija się sportowo i zaprasza na organizowane u siebie wydarzenia! Coś dla siebie znajdą tu fani wielu dyscyplin: od piłki nożnej po sporty siłowe. W gminie nie brakuje wyczynowej infrastruktury na najwyższym poziomie oraz imprez, które przyciągają pasjonatów aktywnego wypoczynku z całej Polski. Chwile relaksu zapewnią tereny rekreacyjne, z których gmina słynie w całej Polsce.

Gmina Krzywiń to prawdziwy ,,raj’’ dla biegaczy, rowerzystów i generalnie dla osób preferujących aktywny tryb życia. Ścieżki rowerowe, dynamicznie rozwijająca się infrastruktura sportowa, lasy oraz jeziora, które wprost zachęcają do zażywania spacerów, przejażdżek i przebieżek. A, że nie są to wyłącznie słowa najlepiej świadczy fakt, iż krzywiński kalendarz imprez wzbogacił się w ostatnim czasie o liczne imprezy rekreacyjno-sportowe. Walory ziemi krzywińskiej docenili bowiem organizatorzy licznych biegów, a także wyścigów w kolarstwie szosowym i przełajowym oraz zawodów crossfitu, siatkówki plażowej i... drezyn ręcznych.

Aby sport mógł się rozwijać, konieczna jest odpowiednia infrastruktura. Krzywiński samorząd regularnie dba o to, aby pasjonaci wszystkich dyscyplin sportowych mieli swoje miejsce do treningów.

Jednym z wyróżniających się obiektów jest hala sportowo-widowiskowa w Krzywiniu. To obiekt wysokiej klasy, który przeznaczony jest dla wszystkich mieszkańców gminy i nie tylko.

Do godzin popołudniowych z obiektu korzystają dzieci i młodzież z szkół z Krzywinia. Popołudniami hala jest wynajmowana. Odbywają się tu treningi i mecze miejscowych drużyn, natomiast sezon jesień/zima należy do amatorskich lig piłkarskich i piłki siatkowej. W hali odbywają się również zajęcia nauki tańca. To idealne miejsce do przeprowadzenia obozów sportowych i rozgrywek o randze wojewódzkiej. Pobliska baza noclegowa (5 km od Krzywinia znajduje się Schronisko Młodzieżowe w Lubiniu), ośrodek zdrowia i rehabilitacji, las z alejami spacerowymi idealnymi na biegi lub nordic walking, pełnowymiarowe boisko zielone i „Orlik” pozwalają zorganizować udane zgrupowanie czy obóz sportowy.

Znakomitą przestrzeń do uprawiania różnego rodzaju aktywności fizycznej stanowi również hala sportowa przy ul. Szkolnej 5 w Jerce. Mogą z niej korzystać zarówno zorganizowane grupy, jak i osoby indywidualne w każdym wieku. Na hali o powierzchni 580 metrów kwadratowych, istnieje możliwość organizowania wydarzeń sportowych takich jak zawody, rozgrywki, treningi. Przestrzeń można podzielić na dwa mniejsze boiska (np. do siatkówki).

Fani piłki nożnej i sportów zespołowych mogą skorzystać z boisk typu „Orlik”. Oprócz boiska piłkarskiego pokrytego sztuczną murawą, powstało też boisko wielofunkcyjne o nawierzchni syntetycznej poliuretanowej, w skład którego wchodzą boisko do koszykówki i piłki siatkowej.

Natomiast fanów strzelectwa zaprasza strzelnica myśliwska, którą zarządza Polski Związek Łowiecki.

Chlubę mieszkańcom Krzywinia przynoszą nie tylko obiekty, ale również drużyny sportowe, który reprezentują gminę w różnych dyscyplinach i na różnych szczeblach rozgrywek.

W najpopularniejszej dyscyplinie – piłce nożnej – prym wiedzie drużyna Promień Krzywiń. Swój największy sukces zespół świętował w 2018 roku. Drużyna z Krzywinia zajęła wówczas trzecie miejsce w rozgrywkach leszczyńskiej ligi okręgowej.

Promień to nie tylko drużyna seniorów, ale również zespoły młodzieżowe. Obecnie w klubie funkcjonuje aż pięć kategorii wiekowych, co daje łącznie ponad 100 zawodników. W klubie prowadzone są sekcje młodzieżowe: trampkarzy, orlików, żaków i skrzatów.

Krzywiń słynie też w całej Polsce z bogatej tradycji w sportach siłowych. Reprezentanci klubu UKS Sokół Krzywiń mogą pochwalić się wieloma sukcesami rangi ogólnopolskiej. Gmina i klub sukcesywnie inwestują w rozwój infrastruktury sportowej do uprawiania trójboju siłowego. Chętnych do tej dyscypliny sportu nie brakuje.

– Cieszy to, że sporty siłowe w gminie cieszą się ogromnym zainteresowaniem i klub działający przy przy Zespole Szkół w Krzywiniu osiąga sukcesy – mówi Sławomir Ceglarek, prezes i trener klubu.

Zainteresowanie młodych ludzi sportami siłowymi prowadzi do organizacji wielu wydarzeń w tej dyscyplinie, m.in. Otwartych Mistrzostw Gminy Krzywiń Młodzieży Szkolnej w Wielokrotnym Wyciskaniu Sztangi Leżąc.
Prężnie rozwija się tu także piłka ręczna. Uczniowski Klub Sportowy Spartanie funkcjonuje przy Zespole Szkół w Jerce. Od kilku lat klub z powodzeniem zajmuje się szkoleniem młodych adeptów piłki ręcznej.

W dorobku młodzieżowych zespołów Spartan (w kategoriach wiekowych od dzieci młodszych do młodzików) znajdują się medale mistrzostw Wielkopolski, laury w zmaganiach szkolnych klubów sportowych oraz triumfy w wielu prestiżowych turniejach towarzyskich na czele z Pucharem Braci Jureckich.

Twórcą ,,jereckiej szkoły szczypiorniaka’’ jest nauczyciel wychowania fizycznego i świetny przed laty zawodnik I - ligowej Tęczy Kościan - Dawid Nowak. W pracy szkoleniowej wspierają go: Tomasz Leonar-czyk i Wojciech Misiórny. Warto dodać, że najzdolniejsi wychowankowie klubu z Jerki po ukończeniu nauki w zespole szkół trafiają do juniorskich drużyn kościańskiej Tęczy.

Piękno sportu na wszystkie sposoby prezentują krzywińskie mażoretki. Jak na grupę preferującą dynamiczną formę wyrazu przystało, zespół przyjął nazwę ,,Verva’’. W cotygodniowych zajęciach regularnie uczestniczy blisko setka dziewcząt w wieku od 5 do 18 lat. Z dużym zaangażowaniem ćwiczą układy marszowo-taneczne do muzyki orkiestrowej z użyciem rekwizytów – pałeczek nazywanych ,,batonami’’ oraz pomponów. ,,Verva’’ swoim tańcem uświetnia najważniejsze wydarzenia kulturalno-artystyczne odbywające się na terenie gminy.

W 2019 roku Krzywiń był nawet przez pewien czas mażoretkową stolica naszego kraju. Stało się tak za sprawą rozegranych tutaj mistrzostw Polski, które zgromadziły na starcie kilkaset zawodniczek i kilkadziesiąt formacji mażoretek z całego kraju. Podopieczne instruktorek Małgorzaty Kujawy i Karoliny Prałat, aż dziesięciokrotnie stawały na podium.

Gmina Krzywiń słynie z tego, że jest otwarta na wszelkie sportowe inicjatywy. To dlatego organizatorzy różnych imprez, tak chętnie lokują swoje wydarzenia właśnie w tym miejscu. Dzięki temu, fani sportu z terenu gminy mogą przebierać w bogatej palecie organizowanych tu zawodów.

Jedną z najbardziej oryginalnych imprez biegowych w regionie jest bez wątpienia „Bieg fartucha”. Nietuzinkowy jest nie tylko termin – początek grudnia, ale też przebrania biegaczy. Ponieważ impreza odbywa się blisko Świąt Bożegonarodzenia, uczestnicy ubrani są w kucharskie fartuchy (najczęściej czerwone), nie brakuje też świętych Mikołajów w czapkach i z brodami.

Zarówno trasa dla biegaczy, jak i „kijkarzy” nordic walking ma długość 5 kilometrów. Na starcie stają również dzieci, które mają swoją edycję pod nazwą „Bieg fartuszka“.

Fani tego rodzaju aktywności z pewnością znają również inne imprezy, które odbywają się na terenie gminy. Należą do nich choćby krzywiński etap Powstańczych Biegów Przełajowych czy Bieg Liry. Imprezy te cieszą się niesłabnącą opinią o wspaniałej atmosferze na trasie i bardzo profesjonalnym przygotowaniu.

Z gościnności zarządców gminy chętnie korzystają organizatorzy kolarskiego wyścigu Solid Road, którzy zmagania rozpoczynają w Krzywiniu. Licząca 75 kilometrów trasa szosowa przyciąga pasjonatów dwóch kółek z całej Wielkopolski.

Na zmagania triathlonowe zaprasza do siebie pobliskie Cichowo. Nie bez powodu, w 1999 roku to właśnie tu przeniesiono elementy scenografii z filmu Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz”. Tutejsze tereny nie tylko zapierają dech w piersiach, ale są też idealne do uprawiania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. „Triathlon Soplicowo” to wspaniała impreza multisportowa dla całych rodzin! Rodzice mogą zmierzyć się z triathlonem na dystansach 1/8 i 1/4 Ironman– zarówno w startach indywidualnych, jak i w sztafetach, podczas gdy dla dzieci i młodzieży przygotowano zmagania w cross-duathlonie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto