Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starzec azjatycki – nazywa się dziwnie, ale wygląda ładnie. To roślina doniczkowa nawet dla początkujących i zabieganych. Jak o nią zadbać?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Starzec azjatycki to ładna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa.
Starzec azjatycki to ładna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. CoinUp/Getty Images
Starzec azjatycki to roślina doniczkowa, którą można polecić wszystkim miłośnikom sukulentów, ale także tym, którzy przygodę z roślinami dopiero zaczynają. To też świetna propozycja dla osób zabieganych lub zwyczajnie zapominających o podlewaniu roślin. Podpowiadamy, jak zadbać o starca himalajskiego i jak uprawiać tę roślinę w doniczce.

Spis treści

Starzec azjatycki odmiany Himalaya, zwany także starcem himalajskim, to roślina o dość dziwnej nazwie, tym bardziej, że pochodzi z Afryki. Jednak pojawia się w sklepach, a nawet marketach, i to w przystępnych cenach – można go kupić już za nieco ponad 10 zł, co sprawia, że jest jedną z tańszych roślin doniczkowych. Jest przy tym dość łatwy w uprawie, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, bo są błędy, których nie wybacza.

Sprawdź też: Jak uprawiać roślinę o nazwie starzec Rowleya, który wygląda jak sznury pereł

Jak wygląda starzec azjatycki Himalaya

Ta roślina prezentuje się bardzo efektownie, szczególnie starsze okazy, choć i młode mają wiele uroku. Ich główną ozdobą są długie i mięsiste liście w kolorze żywej zieleni. Tworzą one atrakcyjną kępę, ale wraz ze wzrostem rośliny formuje się także rodzaj pieńka (podobnie jak u drzewka szczęścia, czyli grubosza jajowatego), zwieńczonego liśćmi. Całość wygląda jak efektowne drzewko. Starzec himalajski również kwitnie (w doniczkach niezbyt często), a jego kwiaty są delikatne, żółte i mają lekki zapach. Nie są jednak uznawane za główny walor dekoracyjny tej rośliny.

Starzec azjatycki – podlewanie

Starzec azjatycki jest sukulentem, który w grubych liściach i pędach gromadzi wodę. Jest więc doskonale przystosowany do okresów suszy. I właśnie dlatego to świetna roślina, dla tych, którzy nieco rzadziej sięgają po konewkę. Roślinę należy podlewać, gdy część podłoża przeschnie. Zdecydowanie bardziej zaszkodzi mu nadmiar wody i zbyt częste podlewanie niż przegapienie terminu. Kiedy już jednak podlewamy roślinę, zróbmy to tak, żeby całe podłoże nią przesiąkło. Nie zostawiamy jednak nadmiaru wody na podstawce.

Co jeszcze zapewnić roślinie, by dobrze rosła?

Starca azjatyckiego najlepiej posadzić w ziemi do kaktusów i sukulentów – po zakupie dobrze jest ją przesadzić, bo sadzonki bywają uprawiane w różnych podłożach. Możemy też użyć ziemi uniwersalnej, ale dodajmy do niej piasek lub perlit. Ziemia musi dobrze przepuszczać wodę, a w doniczce być odpływ.
Poza tym starzec azjatycki musi mieć dużo światła. Zadbajmy o to szczególnie zimą (wtedy może stać na parapecie południowego okna, jednak latem nie narażajmy go na bezpośrednie, prażące słońce). Ta roślina jest dość wytrzymała na chłód, ale uważajmy na zimne przeciągi.

Nazwa rośliny

W polskich źródłach dominuje nazwa starzec azjatycki lub himalajski oraz nazwa łacińska Senecio archeri Himalaya, natomiast w wielu publikacjach obcojęzycznych można ją znaleźć jako Senecio barbertonicus Himalaya (lub Kleinia barbertonica).

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto