Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablice upamiętniające zasłużonych wojskowych w Kościanie na cmentarzu

Anna Szklarska-Meller
Tablice upamiętniające zasłużonych wojskowych w Kościanie
Tablice upamiętniające zasłużonych wojskowych w Kościanie A. Szklarska-Meller
Tablice upamiętniające zasłużonych wojskowych w Kościanie umieszczają na cmentarzu członkowie Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej. Filozofia całej akcji jest bardzo prosta - uświadomić ludziom, że na miejscowych nekropoliach spoczywają ludzie zasłużeni dla kraju i lokalnej społeczności.

Tablice upamiętniające zasłużonych wojskowych w Kościanie ustawia na cmentarzach Jarosław Dzikowski, członek Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Towarzyszyliśmy mu, kiedy wraz z synem Michałem przyjechał do do Kościana z kolejną tabliczką, poświęconą Leonowi Konowi.

Leon Kon pochowany jest na starym cmentarzu w Kościanie. Zmarł w 1964 roku. Był ułanem i powstańcem warszawskim, a także jednym ze współzałożycieli i czołowych działaczy Polskiego Związku Jeździeckiego. Przed II wojną światową szkolił polskich olimpijczyków, przygotowywał też jeźdźców WKKW do igrzysk w Rzymie w 1960 roku. Po wojnie pracował w stadninach koni w Kwidzynie i Racocie.

- Tabliczki upamiętniające powstańców, wojskowych i osoby zasłużone dla kraju ustawiamy od ponad dwóch lat. Najczęściej na grobach, którymi nikt się już nie zajmuje. Zaczęło się od zniszczonej i zapomnianej mogiły, przy ulicy Bluszczowej w Poznaniu - wspomina Jarosław Dzikowski. - Tabliczki przygotowuję sam. Znajdują się na cmentarzach w Warszawie, Poznaniu oraz kilku innych mniejszych miastach. Jest ich już ponad 30.

Zobacz też: W Kościanie upamiętniono napaść Sowietów na Polskę [zdjęcia]

W Kościanie takie tabliczki stoją przy trzech grobach, dwóch na starym cmentarzu i jednym na cmentarzu komunalnym. Jarosław Dzikowski zapowiada jednak, że na tym nie koniec. - Cały czas szukamy kolejnych osób, przy grobach których można umieścić informacje o ich dokonaniach. Przed 1 listopada na mogiłach żołnierzy i powstańców zatykamy też chorągiewki lub biało-czerwone wstążki - dodaje Jarosław Dzikowski.

Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu zajmuje się nie tylko upamiętnianiem zasłużonych wojskowych, lecz także poszukiwaniem wraków pojazdów wojskowych. - Dwa lata temu niedaleko Lądu udało się nam wyłowić z Warty niemiecki transporter, dziś jest elementem ekspozycji muzeum. Czekamy na wszelkie informacje dotyczące miejsc, w których mogą znajdować się wraki takich pojazdów - dodaje Jarosław Dzikowski.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto