Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teledysk do utworu "Deutschland" zespołu Rammstein budzi kontrowersje. W klipie wystąpili Wielkopolanie

Błażej Dąbkowski
Wielkopolanie z grup rekonstrukcyjnych znaleźli się w obsadzie kontrowersyjnego teledysku grupy Rammstein. Klipem nakręconym do utworu "Deutschland" oburzone są środowiska żydowskie, które zarzuciły jego twórcom trywializowanie Holokaustu.
Wielkopolanie z grup rekonstrukcyjnych znaleźli się w obsadzie kontrowersyjnego teledysku grupy Rammstein. Klipem nakręconym do utworu "Deutschland" oburzone są środowiska żydowskie, które zarzuciły jego twórcom trywializowanie Holokaustu. YouTube
Teledysk do utworu "Deutschland" grupy Rammstein budził kontrowersje jeszcze przed premierą. Okazuje się, że w klipie pojawili się członkowie grup rekonstrukcyjnych z Wielkopolski. Wcielili się oni m.in. w rolę nazistowskich żołnierzy.

Wielkopolanie z grup rekonstrukcyjnych znaleźli się w obsadzie kontrowersyjnego teledysku grupy Rammstein. Klipem nakręconym do utworu "Deutschland" oburzone są środowiska żydowskie, które zarzuciły jego twórcom trywializowanie Holokaustu. - Taka reakcja nie jest dla mnie żadnym zaskoczeniem - mówi Albert Neumann, poznaniak, który wystąpił w klipie.

Premiera oczekiwanego przez fanów niemieckiej grupy Rammstein teledysku "Deutschland" odbyła się w czwartek. Klip od momentu publikacji cieszył się ogromnym zainteresowaniem internautów. Już przed północą, po 5 godzinach od premiery, w serwisie YouTube wyświetlony został ponad 2 miliony razy.

Jednak jeszcze przed premierą teledysk do utworu "Deutschland" wzbudził spore kontrowersje. W teaserze piosenki muzycy zespołu Rammstein wystąpili w strojach przypominających obozowe pasiaki, które nosili więźniowie obozów koncentracyjnych oraz w mundurach SS. Artyści są ustawieni pod szubienicą, a na szyjach mają założone pętle.

Głos w sprawie teledysku bardzo szybko zabrały środowiska żydowskie oraz niemieccy politycy. Felix Klein, pełnomocnik rządu ds. walki z antysemityzmem na łamach dziennika "Bild" stwierdził, że klip ma napędzić sprzedaż zespołowi to jest to "niesmaczne wykorzystanie wolności artystycznej".

- Rammstein wykorzystuje w celach rozrywkowych cierpienie i mord milionów ludzi, co jest lekkomyślne i obrzydliwe - komentowała na łamach prasy ocalała z Holokaustu Charlotte Knobloch, szefowa Centralnej Rady Żydów w Niemczech. Z kolei Instytut Yad Vashem zaapelował o odpowiedzialne podejście do pamięci o zamordowanych Żydach.

Sami muzycy grupy Rammstein twierdzą, że w klipie nie ma bezpośrednich odniesień do Holokaustu.

Co ciekawe, firma odpowiedzialna za reżyserię teledysku, zatrudniła do jego realizacji Polaków - członków grup rekonstrukcyjnych. W klipie widać ich w roli niemieckich żołnierzy przebranych w mundury z czasów I i II wojny światowej. Wśród nich znaleźli się także Wielkopolanie. Ich nazwiska pojawiają się na napisach końcowych teledysku.

To m.in. rekonstruktor z Grupy GRH Dragoner z Gniezna i gnieźnieński radny Maciej Elantkowski, Tomasz Kaczmarek z wągrowieckiej grupy "Rogatywka" czy Jan Suwalski, mieszkaniec Szamotuł. W klipie pojawił się też poznaniak Albert Neumann (grupa "Pomerania").

Albert Neumann tłumaczy, że jeszcze przed publikacją teasera teledysku spodziewał się burzy. - Taka reakcja nie jest dla mnie żadnym zaskoczeniem. Oczywiście można się przyczepić do zespołu, że przekroczył granice dobrego smaku, ale z drugiej strony inni artyści zrobili to już dużo wcześniej. Musze jednak przyznać, że stojąc na planie, sam byłem przerażony otoczeniem - mówi.

O tym, że będzie mógł wystąpić w klipie niemieckiej grupy Albert dowiedział się od swojego znajomego studiującego w Poczdamie. - Jego koleżanka pracująca w studio filmowym szukała 30-40 osób, które zagrają w klipie utrzymanym w konwencji historycznej. Na początku dowiedziałem się, że chodzi o znany zespół rockowy z Niemiec - opowiada.

Teledysk powstawał w Berlinie i okolicach w ostatnich dniach stycznia. Samo nakręcenie scen z udziałem polskich rekonstruktorów zajęło ponad dwa dni. Klip przedstawia historię Niemiec od czasów germańskich plemion do współczesności.

POLECAMY:

Zobacz też: Rammstein skrytykowany za nawiązanie do obozów koncentracyjnych w klipie „Deutschland”

Źródło: Associated Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto