MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa Tydzień Książki - 50 tygodni w Mieście Nauki. Zobacz program 6-12 maja 2024

Wiktoria Kurczab
Wiktoria Kurczab
Dziś czytamy coraz częściej przy użyciu ekranów, ale to papierowa książka pozostaje medium, które jest wyjątkowe i ma w sobie coś magicznego. Zastanówmy się dlaczego tak jest? Trwa Tydzień Książki, kolejne wydarzenie z cyklu 50 Tygodni w Mieście Nauki. To część obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Tydzień Książki zaplanowany jest na okres od 6 do 12 maja. Kuratorem wydarzeń jest dr Anna Machwic z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Nie sposób wyobrazić sobie nauki – tej poważnej i tej codziennej – bez książek.

Książki zawierają nie tylko słowa, które przekazują treść, mają także swoją fizyczną formę, wpływającą na to czy „dobrze nam się czyta”, czy z przyjemnością wracamy do ilustracji, które pobudzają wyobraźnię oraz czy rozumiemy i zapamiętujemy naukowe fakty. To właśnie na fizycznej reprezentacji książek, która powoduje, że chcemy ich dotykać, przewracać kartki, podziwiać okładki, a nawet delektować się zapachem świeżego druku, skupimy się przede wszystkim w Tygodniu Książki.

Podczas Tygodnia Książki, 8 maja, przypadnie Dzień Bibliotekarza, a któż ma do czynienia z książkami częściej niż Bibliotekarki i Bibliotekarze? W trakcie Tygodnia Książki zapraszamy do bibliotek akademickich, które odkryją przed zwiedzającymi swoje najmniejsze, największe, najstarsze i inne naj… woluminy.

CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO?

Wśród bogatego programu tygodnia znajdziecie Państwo między innymi wydarzenia takie jak:

Wystawa miniaturowych książek
Wystawa prezentuje książki miniaturowe (poniżej 10 cm) z prywatnego zbioru bibliotekarki Natalii Garasińskiej. Kolekcja ma różnorodną tematykę od frywolnych fraszek, po teksty religijne i obejmuje zarówno publikowane pozycje, jak i książki stworzone przez właścicielkę. 8 maja w godzinach: 15.00–17.00 – będzie można spotkać autorkę wystawy i porozmawiać na temat pasji kolekcjonowania miniaturowych książek.

Termin: 6 – 10 maja

Zrób z nami zin o Katowicach

Zapraszamy do Kato Science Corner do wspólnego tworzenia zina o Katowicach! Każdy może zostawić ślad we wspólnym projekcie zina, w którym będziemy tworzyć kolaże inspirowane architekturą Katowic. Zaczynamy w poniedziałek, a leporello (publikacja składana harmonijkowo), w którym można dołożyć swój ślad, będzie do dyspozycji do środy. Inicjatywę poprowadzą dr hab. Anna Sielska oraz dr Katarzyna Zolich.

Termin: 6 maja

Ukryta przyjemność czytania kryminałów

Podczas spotkania będzie można usłyszeć o początkach literackiego śledztwa i trzech falach w historii kryminału. Mowa będzie o regułach powieści kryminalnej, cechach dobrego kryminału, a także o tym, czego można się dowiedzieć się o kulturze i życiu społecznym, czytając książki z tego gatunku. Uczestnicy i uczestnicy poznają też źródła fenomenu literatury detektywistycznej, którą lubimy, ale nie chcemy się do tego przyznać.

Prowadzący: dr Grzegorz Odoj, prof. UŚ, etnolog i antropolog kultury, pedagog, pracownik Instytutu Nauk o Kulturze w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Termin: 7 maja

Spotkanie: Jak można zaprojektować książkę? – ciekawe realizacje w Bibliotece ASP w Katowicach

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane różne możliwości zaprojektowania książki na przykładzie publikacji znajdujących się w zbiorach Biblioteki ASP. Przedstawione zostaną różne ciekawe formy szycia, uszlachetnień okładki, użycia papieru i inne, często zaskakujące, rozwiązania projektowe. Spotkanie zakończy pokaz albumu prac dadaisty Marcela Duchampa, który został zaprojektowany przez samego artystę. Spotkanie prowadzić będzie dr Barbara Firla.

Termin: 7 maja

Fraszkoterapia bez recepty. Na choroby są sposoby

Czytanie przez bibliotekarzy krótkich utworów poetyckich dotyczących dbania o zdrowie (psychiczne i fizyczne) oraz różnych aspektów pracy personelu medycznego – często w żartobliwej formie. Spotkanie poprowadzą: mgr Adam Pęczek oraz mgr Marek Halkiewicz

Termin: 8 maja

Rajza do CINiB-y – wycieczka po gmachu CINiB-y, po śląsku

Wycieczka, w czasie której odsłonimy biblioteczne zakamarki i przestrzenie na co dzień niedostępne dla czytelników oraz zaprezentujemy wszystkie elektroniczne ułatwienia, urządzenia i gadżety, z których mogą korzystać nasi użytkownicy (po śląsku).

Termin: 8 maja

Początki druku – spotkanie z grą planszową Gutenberg oraz warsztaty introligatorskie w Oficynie Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach

Zapraszamy na rozgrywkę gry planszowej „Gutenberg”, która odbędzie się w niecodziennej scenerii – w Oficynie Drukarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. „Gutenberg” – klimatyczna gra strategiczna o średniej trudności, w której gracze rozbudowują drukarnię i wykonują zlecenia. Podczas gdy jedna grupa uczestników będzie poznawać historię druku poprzez grę, druga weźmie udział w warsztatach w Oficynie Drukarskiej, podczas których wykonają własnoręcznie notesy. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z czcionkami drukarskimi oraz pracą w introligatorni. Spotkanie i warsztaty poprowadzą: dr hab. Weronika Siupka, mgr Ewa Nowak oraz Angelika Rumińska.

Termin: 9 maja

Gala Bohaterów Literackich

Zapraszamy na piknik literacki obejmujący aktywności związane z książką, m. in. Wiki Speedrun, plenerowa gra planszowa, zagadki i łamigłówki, zdjęcia w fotoramce i książkowych plenerach. Uczestnicy przebrani za dowolną postać z książki biorą udział w konkursie „Książkowe alter ego” na najciekawiej zaprezentowanego bohatera literackiego. Zabawa przeznaczona jest dla grup zorganizowanych.

Termin: 10 maja

Miasto książek. Spacer śladami dawnego cieszyńskiego drukarstwa i księgarstwa

Zapraszamy na spacer po miejskiej starówce (z krótkimi odwiedzinami za Olzą), ilustrowany zabytkowymi fotografiami zwiedzanych miejsc, stworzy okazję do poznania zapomnianych, a fascynujących losów miejsc i ludzi, dzięki którym Cieszyn zyskał w pełni zasłużone miano „miasta książek”. Pierwsza księgarnia została tu założona już w końcu XVIII w., pierwsza oficyna drukarska w 1806 r., z biegiem lat powstawały kolejne. Spacer będzie okazją do zaprezentowania kilkunastu najciekawszych spośród kilkudziesięciu działających niegdyś w Cieszynie firm zajmujących się produkcją i handlem książkami.

Termin: 11 maja

Multimedialny Wieczór Organowy

Zapraszamy na wyjątkowy koncert MULTIMEDIALNY WIECZÓR ORGANOWY | Van de Velde do Filharmonii Śląskiej. Repertuar wykonany w trakcie koncertu obejmuje twórczość kompozytorów od wczesnego baroku po współczesność.

Termin: 12 maja

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto