18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczysta, okręgowa Msza Św. Hubertowska w Wieleniu

Hanna Forbich, Piotr Kępa
Dzień św. Huberta, który przypada 3 listopada jest najważniejszym dniem w roku dla wszystkich myśliwych i leśników. Patronalne święto szczególnie uroczyście obchodzone było przez myśliwych z Pilskiego Okręgu Łowieckiego oraz leśników z Okręgowej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, którzy spotkali się 28 października 2012 roku na Okręgowej Mszy Św. Hubertowskiej w Wieleniu nad Notecią.

Przy okazji trwających „hubertowin” pamiętano o tegorocznych obchodach rocznicowych z okazji 88-lecia Lasów Państwowych i 89-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Zwrócono również uwagę przybyłym do wieleńskiej świątyni, że znaleźli się w zabytkowym Kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Michała Archanioła, konsekrowanym w 1632 r., który właśnie obchodzi swoje 380- lecie. Wystrój kościoła był dziełem członków Koła Łowieckiego „Bażant” w Wizanach. W dekoracji ołtarza głównego widniało poroże jelenia szlachetnego, którego w tym roku upolował kol. Roman Adamski- Prezes KŁ. „Leśnik” w Dzierżążnie Wielkim. Krzyż pośrodku poroża stanowił symbol pośrednictwa między łowcą a Stwórcą.

Od wieków na straży etyki myśliwego stoi św. Hubert, z którym kojarzone jest łowieckie szczęście a także łączona jest mądrość w działaniu na rzecz przyrody i rozwijania pasji.

Legenda głosi, że św. Hubert urodził się w 655 roku w Gaskonii jako potomek królewskiego rodu Merowingów. Doświadczenia łowieckie zdobywał u boku ojca, któremu uratował życie podczas polowania na niedźwiedzia. Najwięcej czasu spędzał na polowaniach i hulaszczym życiu, aż do roku 695, kiedy to polując w Górach Ardeńskich w sam Wielki Piątek napotkał białego jelenia z promieniejącym krzyżem w porożu. Miał wówczas usłyszeć głos Stwórcy ostrzegający go przed bezlitosnym zabijaniem zwierząt. Przejęty objawieniem udał się do biskupa Maastricht Lamberta, gdzie pobierał nauki kanoniczne. Już jako biskup prowadził Hubert działalność misjonarską zjednując ludzi do wiary w Chrystusa. Zmarł 30 maja 727 r. w swojej rezydencji w Teruneren, a pochowany został w kościele św. Piotra w Liege. Za zasługi w krzewieniu Chrześcijaństwa został ogłoszony świętym. 3 listopada 743 roku jego zwłoki zostały przeniesione do ołtarza głównego i wtedy okazało się, że ciało nie jest dotknięte rozkładem. Dzień poświęcenia relikwii św. Huberta, 3 listopada, stał się świętem myśliwych i leśników, a św. Hubert ich patronem…

Regionalne uroczystości hubertowskie zorganizowane w Wieleniu rozpoczęły się wspólną modlitwą za dusze zmarłych. Kolega z KŁ „Dzik” przypomniał nazwiska wszystkich myśliwych z Pilskiego Okręgu oraz leśników z Nadleśnictwa Potrzebowice, którzy odeszli już do Krainy Wiecznych Łowów. Modlono się również w intencji żyjących myśliwych i leśników o zdrowie i pomyślność dla nich i ich rodzin z okazji Dnia św. Huberta.

Organizatorami minionego święta byli: Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Pile, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile, Parafia pw. Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Michała w Wieleniu. W imieniu organizatorów i współorganizatorów przewielebnych księży Celebransów o odprawienie Okręgowej Mszy Św. Hubertowskiej poprosił kol. Sławomir Jaroszewicz- Łowczy Okręgowy, Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Pile. Mszy św. hubertowskiej przewodniczył Ks. Kanonik Eugeniusz Lijewski Kapelan Wielkopolskich Myśliwych. Natomiast asystę sprawowali: Ks. Kazimierz Serafin- Proboszcz Parafii pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu, Kapelan Myśliwych Pilskiej Organizacji Łowieckiej oraz Ks. Kanonik Roman Poplewski, proboszcz miejscowej Parafii w Wieleniu. Łowczemu Okręgowemu przypadło w udziale również powitanie zacnych gości. Wśród przedstawicieli władz samorządowych serdecznie zostali powitani: Starosta Czarnkowsko- Trzcianecki Wiesław Maszewski, gospodarz gminy- Burmistrz Wielenia Zbigniew Stochaj, Zastępca Burmistrza Czarnkowa Grzegorz Kaźmierczak oraz Dyrektor Departamentu Oświaty Piotr Waśko w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Powitano wszystkich leśników na czele z Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile- Ryszardem Standio. Podkreślono obecność przedstawicieli nadleśnictw, w tym szczególnie z Nadleśnictwa Potrzebowice, pełniących rolę gospodarzy uroczystości, nadleśniczego nadleśnictwa Hieronima Adamczewskiego i zastępcę Piotra Kępę. Przywitani zostali także Dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Goraju Albert Tabaka oraz leśnik i myśliwy Maciej Strawa jako współorganizator mszy. Witano myśliwych i przedstawicieli PZŁ pod przewodnictwem Antoniego Przybylskiego- Prezesa Okręgowej Rady Łowieckiej w Pile oraz myśliwych zwłaszcza z miejscowych kół łowieckich, współorganizatorów mszy św.: „Puszcza” w Potrzebowicach, „Puszcza Nadnotecka” w Drawsku, „Dzik” w Czarnkowie, „Leśnik” w Dzierżążnie Wielkim, „Bażant” w Wizanach, „Złota Kielnia” w Poznaniu.
Homilię wygłosił Ks. Kanonik Eugeniusz Lijewski Kapelan Wielkopolskich Myśliwych, który nawiązał w swoich rozważaniach do tragicznej śmierci małżeństwa Aleksandry i Zdzisława Krauze w L-ctwie Płociczno k. Piły. Głos sumienia jest tym miejscem, gdzie człowiek spotyka się z Bogiem. Należy je codziennie kształtować w tym wymiarze, w którym mieści się nasza łowiecka pasja. Do refleksji przyczyniły się także słowa Kapłana i liczne cytaty, m.in. ten, że jeśli z życia odejmie się Pana Boga, to żadne dodawanie nie uczyni człowieka…

Wspaniałą i radującą serca muzykę do Mszy św. Hubertowskiej wykonał doświadczony Zespół Trębaczy Myśliwskich z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju przygotowany pod kierunkiem Pawła Strawy. Ponadto o godną oprawę muzyczną postarał się Chór Parafialny „Cecylia” z Wielenia, którego dyrygentem jest Zygmunt Ryżek. Chórzyści wykonali trudne utwory o charakterze sakralno- patriotycznym. Czytania mszalne, modlitwę powszechną oraz komentarz do darów odczytali koledzy myśliwi i leśnicy. Na ołtarzu złożono dary lasu, które z pełnym ceremoniałem złożyły delegacje biorące udział w uroczystości.

Wrażenie robiły i rangę przebiegu całej uroczystości podniosły Poczty Sztandarowe, które reprezentowały Polski Związek Łowiecki w Pile, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Pile, Zespół Szkół Leśnych w Goraju, Nadleśnictwo Złotów i Nadleśnictwo Durowo oraz 45 Kół Łowieckich z Pilskiego Okręgu Łowieckiego.

Fara w Wieleniu po raz drugi w tym roku gościła tak liczną brać leśną, po raz pierwszy w czasie sierpniowej mszy św. zorganizowanej w 20 rocznicę pożaru Puszczy Noteckiej przy okazji obchodów Regionalnych Dni Lasu. Podkreślił ten fakt Dyrektor Ryszard Standio, który bardzo ciepło na koniec mszy św. podziękował wszystkim zaangażowanym w uświetnienie minionych obchodów patronalnych Dnia św. Huberta. Przy okazji Ks. Kanonik Roman Poplewski Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Michała w Wieleniu podziękował za okazane wsparcie na rzecz prowadzonej restauracji zabytkowych organów kościoła.

Warto także przypomnieć na koniec, że „polowanie jest ostatnim akcentem myśliwskiego hobby ale wcześniej poprzedzone ono musi być pracą dla zapewnienia zwierzynie i przyrodzie rozwijania się bez przeszkód i godnego przetrwania dla następnych pokoleń", m.in. o tym rozmawiano podczas rodzinnej biesiady z bracią leśną, która miała miejsce w Sali Parkowej w Wieleniu.

Organizatorzy dziękują za tak liczny i aktywny udział w minionych uroczystościach.

Autorzy składają serdeczne podziękowania Przewodniczącemu Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Pile, Łowczemu Okręgowemu- Sławomirowi Jaroszewiczowi za udostępnienie materiałów źródłowych do przygotowania relacji z Okręgowej Mszy Św. Hubertowskiej w Wieleniu. Dla mieszkańców wielkopolskiego Wielenia i okolic była to wyjątkowa okazja do uczestnictwa w pięknej uroczystości hubertowskiej z tradycjami łowieckiego rzemiosła. Darz Bór !

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzcianka.naszemiasto.pl Nasze Miasto