Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na kleszcze w powiecie, są już aktywne i żerują [FOTO]

Andrzej Rajewicz
Możemy je spotkać w lasach, parkach, a nawet na działce i w swoim ogródku. Według informacji czytelników w naszym powiecie jest już bardzo dużo tych groźnych pajęczaków.

- Po dłuższym pobycie na łonie natury, sprawdźmy czy nie przynieśliśmy do domu niechcianego gościa - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

Kleszcze są już oczywiście w lasach i w innych terenach zielonych powiatu kościańskiego. Właściciele sklepów z artykułami dla zwierząt mówią, że już od początku wiosny wzrosła sprzedaż opasek przeciwkleszczowych dla zwierząt. Wzrosła także sprzedaż przyrządów do wyciągania kleszczy w aptekach w powiecie.

O kleszczach

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które pasożytują na ludzkiej krwi, przenosząc poważne choroby zakaźne. Stanowią bowiem naturalny rezerwuar rozmaitych groźnych drobnoustrojów, przede wszystkim wirusów wywołujących zapalenie mózgu i opon mózgowych, boreliozę czy babeszjozę. Chorób odkleszczowych jest niestety więcej, dlatego warto znać ich pierwsze objawy, by ich nie przeoczyć w przypadku ewentualnego ugryzienia przez kleszcza.

Kleszcze zaczynają być aktywne jeszcze przed nadejściem wiosny! Żerują od pierwszych ciepłych dni, a największym zagrożeniem są m.in. wzdłuż leśnych ścieżek, na obszarach z wysoką trawą i zaroślami, w parkach, przy miejskich strefach zielonych.

Tego pasożyta trudno jest zauważyć, ponieważ dorosły osobnik ma tylko 5 mm. Dopiero gdy pije krew, jego odwłok powiększa się nawet kilkanaście razy! Wtedy może być jednak za późno – pasożyta należy w odpowiedni sposób usunąć ze skóry w ciągu 24 godzin, by zmniejszyć ryzyko zakażenia przenoszonymi przez niego chorobami.

Choć nie wszystkie kleszcze są zainfekowane konkretnymi wirusami i bakteriami, rosnące nasilenie tego problemu i mnogość wywoływanych przez nie chorób to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Na niektóre infekcje, m.in. odkleszczowe zapalenie mózgu, nie ma skutecznego lekarstwa i jedyną formą ochrony jest szczepionka KZM. To właśnie powód, by zadbać o możliwie najlepszą ochronę przed ugryzieniami tych pasożytów. Zapewnią ją zakrywające ciało ubrania i repelenty, czyli środki odstraszające.

Kleszcze nie są specjalnie wybrednymi pasożytami, dlatego po wizycie w miejscu, w którym występują te pajęczaki, dobrze jest sprawdzić całe swoje ciało. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić: okolicom pod kolanami, pod pachami i skórze na głowie, dokładnie przeczesując włosy

Kleszcze bardzo groźne dla dzieci

Narażone na ukąszenia kleszczy są również dzieci - te niebezpieczne stawonogi uwielbiają chować się w dziecięcych pachwinach, na głowie, klatce piersiowej i karku. Jedynymi miejscami na ciele człowieka, na których nie odnotowano dużej przyczepności kleszczy były stopy, dłonie oraz łokcie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto