W gminie Czempiń wsie wspólnie realizują inwestycje z funduszy sołeckich

Andrzej Rajewicz
W ramach łączonych funduszy kilku wsi przeprowadzono inwestycje w sołectwie Stare Tarnowo. Na zdjęciu wieś Stare Tarnowo
W ramach łączonych funduszy kilku wsi przeprowadzono inwestycje w sołectwie Stare Tarnowo. Na zdjęciu wieś Stare Tarnowo UMIG Czempiń
Od września ubiegłego roku w gminie Czempiń sołectwa łączą się w realizacji wspólnych przedsięwzięć realizowanych z pieniędzy pochodzących z funduszy sołeckich. To bardzo nowatorskie i pomysłowe podejście do finansowania inwestycji z funduszy wsi.

Fundusz sołecki to środki w budżecie gminy zabezpieczone dla danego sołectwa na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców i od woli mieszkańców sołectwa zależy ich przeznaczenie. Środki te jednak są zazwyczaj mniejsze niż potrzeby społeczności danej wsi i najczęściej wystarczają na bieżące wydatki związane z utrzymaniem infrastruktury lub pomniejsze wydatki majątkowe.

Z uwagi na dysonans między potrzebami inwestycyjnymi sołectw, a funduszem sołeckim rozliczanym w cyklu rocznym, władze gminy Czempiń podczas wrześniowych zebrań sołeckich, zaproponowały mieszkańcom sołectw współpracę polegającą na tym, iż gmina podzielona zostanie na kilka obszarów w ramach których sołectwa będą co roku cześć środków przeznaczać na wspólny cel. Dzięki temu rozwiązaniu w trakcie roku udaje się zrealizować kilka większych inwestycji ze środków funduszu sołeckiego. Mimo takiego mechanizmu, nadal jednak sołectwom pozostaje część środków na realizację potrzeb tylko na ich terenie np. z zakresu krzewienia kultury.

- Po zaprezentowaniu podczas zebrań sołeckich idei takiej współpracy i wyjaśnieniu szczegółów, mieszkańcy przychylnie podeszli do tego pomysłu. Sołectwa mogą realizować wspólne przedsięwzięcia i łączyć swoje budżety. Na przykład w tym roku zrobić coś większego w jednej miejscowości, a w drugim w następnej - wyjaśnia Andrzej Socha zastępca burmistrza gminy Czempiń.

Wszystkie 22 sołectwa działają w czterech grupach. Co roku każda grupa realizuje wspólne przedsięwzięcie na terenie jednej z wsi. Gmina Czempiń dopomaga tym zadaniom, żeby miały większy wymiar i udało je się pomyślnie przeprowadzić.

W ramach funduszu sołeckiego 2020 zrealizowano już pierwsze cztery takie inwestycje. Wsie Jasień, Betkowo, Słonin, Jarogniewice i Borowo przeznaczyły środki na zakup samochodu pożarniczego dla OSP Słonin. Ze środków wygospodarowanych przez sołectwa Nowe Borówko, Nowe Tarnowo, Piechanin, Piotrkowice i Stare Tarnowo wybudowany został chodnik w Starym Tarnowie – przedłużenie ulicy Polnej oraz wyremontowano w tej wsi nawierzchnie drogi asfaltowej. Donatowo, Gorzyczki, Gorzyce, Nowy Gołębin i Stary Gołębin sfinansowały remont drogi gminnej do Marianowa. Budowa chodnika w Bieczynach to wspólna inwestycja wsi: Bieczyny, Głuchowo, Piotrowo Pierwsze, Piotrowo Drugie, Sierniki, Srocko Wielkie i Zadory.

- Wspólnie realizowane przedsięwzięcia w ramach zintegrowanego funduszu sołeckiego pozwolą w okresie jego funkcjonowania na jeszcze większe pozytywne zmiany na terenie każdej z wiosek – dodaje Andrzej Socha.
Decyzją mieszkańców sołectw, środki zgromadzone w ramach zintegrowanego funduszu sołeckiego na rok 2021 przeznaczone zostaną na wykonanie: drogi w sąsiedztwie kościoła w Starym Gołębinie; wykonanie Strefy Rekreacji Ruchowej w Siernikach; wykonanie kotłowni i ogrzewania w świetlicy w Jasieniu oraz wykonanie utwardzenia dróg na terenie sołectwa Piechanin.

Z łączenie funduszy zadowoleni są sami mieszkańcy sołectw i sołtysi. Inwestycje finansowane przez działające wspólnie wsie to także sposób na integrację mieszkańców. Z pewnością rozwiązanie przyjęte w gminie Czempiń jest pewnego rodzaju nowością i już głośno jest o tym w kraju. Wiele samorządów z ciekawością przypatruje się temu jak działa łączony fundusz sołecki w Czempiniu.

Pomorskie objęte obostrzeniami

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie