W Kościanie wydadzą Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego

Malwina Korzeniewska
arch. redakcji
W związku z rosnącym zainteresowaniem osób wyjeżdżających do krajów UE i EFTA posiadaniem karty EKUZ, w Kościanie zostanie jednorazowo uruchomiony 2 lipca mobilny punkt wydawania kart w szpitalu (SP ZOZ) w Kościanie, ul. Szpitalna 7 punkt informacyjny (budynek przy wejściu do szpitala). W godzinach 10:00 - 15:00 pracownicy funduszu będą wydawać EKUZ oraz zakładać konta w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta, czyli ZIP.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwoli nam skorzystać z bezpłatnej pomocy lekarskiej podczas wakacyjnych wyjazdów. Tłumy ludzi w siedzibie wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia to oznaka zbliżających się wakacji. Wielkopolanie ustawiają się w coraz dłuższych kolejkach, aby złożyć wnioski i odebrać Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ to dokument potwierdzający nasze prawo do bezpłatnego leczenia w krajach Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Należy o nim pamiętać w czasie wakacyjnych wyjazdów za granicę, aby uniknąć kłopotów z dostępem do lekarza.Wnioski o wydanie EKUZ można składać w siedzibie funduszu w Poznaniu przy ul. Grunwaldzkiej 158 (parter, Sala Obsługi) w godzinach od 8 do 16, a w poniedziałki do 18:00.

- Wszystkich zainteresowanych zapraszamy z dowodem tożsamości (i ew. pełnomocnictwami do złożenia wniosku/odbioru karty w imieniu innych osób). Każdy uczeń, student lub uczestnik studiów doktoranckich zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny po ukończeniu 18 roku życia musi załączyć do wniosku kopię aktualnej legitymacji ucznia/studenta lub inną formę zaświadczenia o kontynuowaniu nauki. Wniosek o wydanie EKUZ będzie można również wypełnić na miejscu.Przypominamy również, aby sprawdzać ważność posiadanej karty, wydanej wcześniej, zanim udamy się po nową. Bardzo często zdarza się, że osoby posiadające jeszcze ważną kartę, która „wystarczy” na bieżący wyjazd czy wakacje - wnioskują o wydanie nowej - co nie tylko wydłuża kolejki osób oczekujących w siedzibie funduszu (i realizowanie wniosków otrzymywanych pocztą), ale także czas wystawienia karty, ponieważ aktualną trzeba najpierw unieważnić (skrócić czas jej ważności) - informuje Hanna Grabus ze Starostwa Powiatowego w Kościanie.

W przypadku starania się o karty dla całej rodziny należy pamiętać o upoważnieniu (wydanemu w celu złożenia wniosku oraz odbioru karty), które powinno zawierać numer dowodu osobistego potwierdzającego tożsamość osoby upoważnionej. Wnioski można przesyłać także pocztą, faksem lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (należy dołączyć skan wniosku z podpisem). Jeżeli na dokumencie złożony jest czytelny podpis, karta może zostać odesłana pod wskazany adres. W przeciwnym wypadku, po dokument należy zgłosić się osobiście. Karty EKUZ wydawane są osobom ubezpieczonym lub uprawnionym do ubezpieczenia na podstawie innych przepisów. Wśród osób nieubezpieczonych, którym wydana będzie karta mogą być kobiety w ciąży i dzieci do 18 roku życia. Ich dokumenty będą ważne przez sześć miesięcy. Karty EKUZ z dwumiesięcznym okresem ważności mogą uzyskać osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy oraz inne osoby nieubezpieczone. Dodajmy, że karty można również odbierać w Lesznie (pl. Kościuszki 4).

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie