Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie Dziedzictwo kulinarne. Kupujmy produkty od lokalnych producentów [ZDJĘCIA]

Andrzej Rajewicz
W Wielkopolsce z powodzeniem działa Sieć Dziedzictwa Kulinarnego. W sieci, która obecnie zrzesza ponad 120 członków są także wytwórcy z powiatu kościańskiego.

W ostatnich latach możemy zaobserwować stały wzrost zainteresowania tradycyjną, naturalną żywnością, co jest efektem wzrostu świadomości społeczeństwa w zakresie zdrowego żywienia. Wielkopolska jest regionem posiadającym specyficzne produkty i potrawy, które ze względu na wysoką jakość, wyjątkowość oraz bogatą historię zasługują na upowszechnienie i zachowanie dla przyszłych pokoleń. Odpowiednio dobrane surowce oraz sposób wytwarzania przy użyciu tradycyjnych metod przyczyniają się do wyjątkowego smaku regionalnych produktów i potraw, a ich wytwórcy posiadają stosowne certyfikaty.

W sieci Wielkopolskiego Dziedzictwa Kulinarnego mamy czterech wytwórców z powiatu kościańskiego

Na terenie gminy Kościan działa dwóch wytwórców, którzy mogą poszczycić się certyfikatem Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski. Są to Wielkopolskie Dziedzictwo kulinarne. Kupujmy produkty od lokalnych producentów oraz Spółdzielnia Produkcji Rolnej i Przetwórstwa „Nowa Droga” z Kurowa. Ponadto w powiecie kościańskim jeszcze dwa inne podmioty wchodzą w skład Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Są nimi Przedsiębiorstwo Produkcji Spożywczej „Frykas” z Kościana oraz wytwórca słynnej Benedyktynki – spółka „Bene” z Lubinia.

Nasi w Siecie Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska:

  • Gospodarstwo Rolno-Warzywne Szymon Bednarek z Nowych Oborzysk

  • Spółdzielnia Produkcji Rolnej i Przetwórstwa „Nowa Droga” z Kurowa

  • Przedsiębiorstwo Produkcji Spożywczej „Frykas” z Kościana

  • Spółka „Bene” z Lubinia

Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska zrzesza obecnie ponad 120 członków, wśród których są producenci żywności wysokiej jakości, przetwórcy, restauracje, gospody i gościńce. Certyfikat członkowski oraz tabliczka z logotypem Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski, którą można znaleźć przed wejściem do oznaczonych restauracji, gościńców, a także sklepów i zakładów przetwórczych czy gospodarstw agroturystycznych, wskazuje konsumentom i turystom miejsca, które oferują regionalne produkty oraz dania sporządzone na bazie wysokiej jakości lokalnych surowców w oparciu o tradycyjne receptury.

Aby znaleźć się w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska, przetwórcy żywności powinni wytwarzać produkty oparte na surowcach produkowanych w tym regionie oraz szczegółowo opisać jak powstały. Restauracje, punkty gastronomiczne i hotele zobowiązane są m.in. używać składniki i surowce wytwarzane w Wielkopolsce oraz przygotowywać potrawy, które mają historyczną tradycję naszego Regionu. Dziedzictwo Kulinarne jest zatem symbolem wysokiej jakości tradycyjnej żywności lokalnej, który to znak promuje nie tylko tradycje, ale także dziedzictwo kulturowe regionu.

Więcej informacji na stronach https://www.umww.pl/siec-dziedzictwa-kulinarnego-wielkopolska oraz www.sdk-wlkp.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto