Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wierni Niepodległej". Konferencja prasowa poświęcona publikacji o kościańskich ofiarach wojny polsko-bolszewickiej

fot. Powiat Kościan
W środę na konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Kościanie zaprezentowany został 6 tom publikacji "Wierni Niepodległej", która opowiada o kościańskich ofiarach wojny polsko - bolszewickiej.

Konferencja poświęcona publikacji

W środę 17 sierpnia 2022 roku w Starostwie Powiatowym w Kościanie odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowana została publikacja z serii "Wierni Niepodległej". Książka poświęcona jest udziałowi kościaniaków w wojnie polsko - bolszewickiej. W konferencji wzięli udział Starosta Kościański Henryk Bartoszewski oraz członkowie zespołu "Wierni Niepodległej" - Michał Jurga oraz Jerzy Zielonka.

Wojna polsko – bolszewicka przez dziesiątki lat nie doczekała się żadnego upamiętnienia. Jurek Zielonka i Michał Jurga, członkowie zespołu „Wierni Niepodległej”, zespołu badaczy, dokumentalistów podjęli się wysiłku, by dokonać weryfikacji tysięcy nazwisk uczestników wojny polsko-bolszewickiej i znaleźć wśród nich tych, którzy pochodzili z Ziemi Kościańskiej. To była trudna praca - podkreślił starosta Bartoszewski.

Wierni Niepodległej

Przedstawiona na konferencji książka to 6 tom publikacji z serii "Wierni Niepodległej". Opowiada o Ziemi Kościańskiej w trakcie wojny polsko - bolszewickiej 1919 - 1920. Zawiera listę dwustu ofiar walk oraz referaty z sesji popularno-naukowej z 2020 roku, a także teksty z okolicznościowych wydań Wiadomości Kościańskich. Publikacja ma na celu upamiętnienie ofiar wojny z bolszewikami związanych z powiatem kościańskim, oraz podkreślenie tego jak ważne jest informowanie o wydarzeniach, o których do niedawna nie mówiono wcale. Uczestnicy konferencji podziękowali również córce jednego z bohaterów, Aleksandrze Szukalskiej, która motywowała ich do działania oraz wspierała.

Na konferencji Michał Jurga przypomniał, że wszystkie działania związane z upamiętnieniem Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się wyjazdem delegacji z Powiatu Kościańskiego do Ossowa, gdzie pobrano ziemię, którą umieszczono pod tablicą pamiątkową na Placu Niezłomnych w Kościanie. Podkreślił również, że większość ofiar wojny polsko - bolszewickiej pochodzących z Kościana było Powstańcami Wielkopolskimi.

W ramach uroczystych obchodów zorganizowana została także konferencja popularno-naukowa. Natomiast lista nazwisk osób, które zginęły w wojnie polsko – bolszewickiej lub wskutek odniesionych na niej ran została – poza wydrukowaniem ich w publikacji – umieszczona na tablicach pamiątkowych na cmentarzu parafialnym w Kościanie. Uroczyste odsłonięcie tablic odbyło się 27 grudnia 2021 roku, w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego - mówił Michał Jurga

Ponadto Jerzy Zielonka przypomniał, że zespół "WIerni Niepodległej" jak pierwszy w Polsce podjął się przygotowania tablic upamiętniających poległych z regionu, na których widnieje pełna lista nazwisk.

Dopiero teraz rodziny poległych mogą przyjść na imienny grób i zapalić swoim bliskim świeczkę. Wcześniej nie mieli takiej możliwości - mówił Jerzy Zielonka

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto