Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirtualna nieruchomość sprzedana za 2,4 mln dolarów. W tle kryptowaluty i metaverse

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wirtualne nieruchomości mogą być dobrą inwestycją, np. jako przestrzeń reklamowa.
Wirtualne nieruchomości mogą być dobrą inwestycją, np. jako przestrzeń reklamowa. pxhere.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Nieruchomość istniejącą tylko w świecie wirtualnym nabyła za ogromną kwotę firma Tokens.com. Działka znajduje się w przestrzeni znanej jako Decentraland, gdzie można m.in. spotykać się z ludźmi, grać w gry oraz tworzyć sztukę. Rekordowej transakcji dokonano z wykorzystaniem kryptowalut.

Nieruchomości wirtualne nabywane za prawdziwe pieniądze

Jak donosi Reuters, zakupu działki za 2,4 mln dolarów dokonano w wirtualnym świecie o nazwie Decentraland. To tzw. metaverse, czyli trójwymiarowa przestrzeń, po której poruszają się postacie sterowane przez użytkowników. W praktyce przypomina to wieloosobową grę komputerową: użytkownicy mogą ze sobą rozmawiać, zwiedzać okolicę, nabywać nieruchomości i akcesoria dla swojej postaci (np. stroje), rywalizować o nagrody, a także przy użyciu prostego edytora tworzyć własne dzieła, np. piękne krajobrazy.

Działki należą do członków naszej społeczności, a nabywa się je z wykorzystaniem MANA, kryptowaluty Decentralandu. Dzięki temu użytkownicy mają pełną kontrolę nad środowiskami czy aplikacjami, które tworzą (…) – czytamy na stronie decentraland.org.

Sam dostęp do Decentralandu jest darmowy, jednak za dobra takie jak wirtualne stroje czy budynki trzeba już zapłacić. Płatności dokonuje się przy użyciu kryptowaluty o nazwie MANA (nazywanej także Decentraland), która jest wymienna na tradycyjne waluty, np. dolary, po zmiennym kursie. Pozwala to nabywać wirtualne obiekty (jak np. działki czy domy) za prawdziwe pieniądze.

Choć taki zakup może się wydawać bezsensowny, przynosi on pewne korzyści. Wirtualną działkę odwiedzają przecież prawdziwi ludzie, a zatem może to być to przestrzeń do reklamy i promocji swojej marki. Można też otworzyć w takim miejscu sklep, a także np. sprzedać działkę z zyskiem, gdy wartość „gruntu” wzrośnie.

Działka za miliony przy Ulicy Mody

Nieruchomość kupiona za rekordową sumę znajduje się w obszarze Decentralandu znanym jako Ulica Mody (Fashion Street). Zapłacono za nią kwotę 618 tys. MANA, czyli (według kursów walut z dnia transakcji) około 2 428 740 dolarów. Jak podała firma Tokens.com, która nabyła działkę, przestrzeń zostanie wykorzystana do sprzedaży wirtualnej odzieży dla postaci użytkowników oraz organizowania wydarzeń związanych z cyfrową modą.

Na sprzedaży działki zyskał też sam Decentraland. Jak donosi serwis investing.com, w ciągu doby od dokonania historycznej transakcji kryptowaluta MANA (Decentraland) zyskała na wartości aż 24 proc., a w kolejnych dniach nadal rosła. Przykładowo 25 listopada 2021 r. za jedną „monetę” MANA płaciło się 5,0912 dolarów.

Metaverse to przyszłość internetu?

Cyfrowe światy takie jak Decentraland są uważane przez wielu ekspertów za przyszłość internetu. Liczne firmy, m.in. Microsoft i Facebook (w 2021 r. przemianowany na Meta Platforms), inwestują dziś w rozwój technologii, dzięki którym będziemy mogli kiedyś swobodnie spotykać się, pracować i dokonywać transakcji w trójwymiarowej wirtualnej przestrzeni metaverse. Nie brakuje też jednak krytyków pomysłu, który zwracają uwagę, że na razie te plany to czysta fantazja i wcale nie wiadomo, czy okażą się możliwe do realizacji i opłacalne.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wirtualna nieruchomość sprzedana za 2,4 mln dolarów. W tle kryptowaluty i metaverse - RegioDom.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto