Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodociągi Kościańskie przeprowadziły eksperyment związany z jakością wody. Jakie były wyniki eksperymentu Wodociągów Kościańskich? [FOTO]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
Wodociągi Kościańskie przeprowadziły eksperyment związany z jakością wody. Jakie były wyniki eksperymentu Wodociągów Kościańskich?
Wodociągi Kościańskie przeprowadziły eksperyment związany z jakością wody. Jakie były wyniki eksperymentu Wodociągów Kościańskich? arch. NM
Wodociągi Kościańskie przeprowadziły bardzo ciekawy eksperyment związany z jakością wody. Do jakich wniosków można dojść sugerując się wynikami eksperymentu? Mimo że wodociągi zastrzegają, iż do badania pobrano po jednej próbce, wiec wyniki mogą być niejednoznaczne, warto się im przyjrzeć.

Wodociągi Kościańskie przeprowadziły ciekawy eksperyment

Pracownicy Wodociągów Kościańskich pobrali próbki wody z kilku źródeł a następnie poddali je badaniom. Woda pochodziła z kranu, butelki filtrującej, dzbanka filtrującego, instalacji ze zmiękczaczem, odcieku z pieca gazowego oraz odcieku z suszarki do prania. Ostatnia próbka pochodziła ze studni znajdującej się na prywatnej posesji. Celem eksperymentu było określenie, jak zmienia się jakość wody po poddaniu jej obróbce.

Wyniki próbek porównywano do parametrów wody pochodzącej z wodociągów. Pobrano ją z kranu w prywatnym gospodarstwie domowym położonym - jak informują Wodociągi Kościańskie - stosunkowo daleko od stacji uzdatniania wody.

Jakie są wyniki eksperymentu Wodociągów Kościańskich?

Jakie są wyniki eksperymentu? Okazało się, że woda z butelki filtrującej jest tylko nieznacznie bardziej miękka od tej z wodociągów. Zanotowano jednak wzrost poziomu żelaza i mikroorganizmów. Nie zmieniły się natomiast parametry fizykochemiczne.

Dzbanek filtrujący także tylko nieznacznie obniżył twardość wody. W wodzie z dzbanka wzrósł natomiast poziom sodu i mikroorganizmów, czyli krótko mówiąc bakterii.

Woda, która przeszła przez zmiękczacz jest zdecydowanie mniej twarda, ale zawiera więcej sodu i mikroorganizmów. - W przypadku stosowania zmiękczaczy konieczne jest dokonywanie regularnych przeglądów i badań w zakresie twardości i poziomu sodu, zwłaszcza jeśli woda ma być wykorzystywana w celach konsumpcyjnych - przypominają autorzy eksperymentu.

Woda cieknąca z pieca gazowego oraz suszarki z praniem jest bardzo miękka i pozbawiona minerałów. Zawiera jednak metale ciężkie oraz detergenty, w zasadzie nie nadaje się zatem do wykorzystania w gospodarstwie domowym.

Pozostała jeszcze woda ze studni. W próbce pobranej przez Wodociągi Kościańskie było dużo azotanów i mikroorganizmów, a także sporo żelaza (choć jego poziom mieścił się w normie). Taka woda była także bardziej twarda niż ta wodociągowa. Autorzy badań zdecydowanie odradzają jej wykorzystanie w gospodarstwie domowym bez odpowiedniego uzdatnienia.

Ciekawe wnioski płynące z eksperymentu Wodociągów Kościańskich

Jakie zatem wnioski płyną z eksperymentu? Kościańska "kranówka" spełnia wszystkie wymagane normy, choć jest wodą twardą. Butelka filtrująca działa neutralnie na jakość wody. Dzbanek filtrujący ją zmiękcza, pozbawia wodę chloru i ewentualnych cząstek mechanicznych, może także wzbogacić ją w sód, wapń czy potas (zależy od rodzaju wkładu).

Poziom mikroorganizmów w badanych próbkach mieścił się w normie tylko w przypadku wody z wodociągów oraz po użyciu zmiękczacza. Nie warto używać wody z pieca gazowego i cieknącej z upranych ubrań. Z kolei wodę ze studni należy bezwzględnie przebadać i poddać uzdatnianiu.

- Poprzez ten eksperyment chcieliśmy uświadomić, jak ważne jest kontrolowanie jakości wody, którą wykorzystujemy w naszym codziennym życiu. - Bardzo duży wpływ na jakość wody, którą spożywamy ma także nasza instalacja domowa, stosowane filtry i urządzenia - podsumowują autorzy badania. - Niezależnie od tego czy studnie są kopane czy wiercone woda z nich ujmowana może być skażona niebezpiecznymi dla zdrowia bakteriami. Często parametry organoleptyczne (smak, zapach) nie ulegają zmianie w wyniku skażenia, przez co możemy nie być świadomi, że z wodą dzieje się coś złego - ostrzegają Wodociągi Kościańskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto