Wypłacanie dodatku osłonowego w gminie Krzywiń

Andrzej Rajewicz
MGOPS Krzywiń
Udostępnij:
Od 10 stycznia br. mieszkańcy gminy Krzywiń mogą składać wnioski o dodatek osłonowy w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej z wykorzystaniem profilu zaufanego ePUAP - informuje UMIG Krzywiń.

- W związku z trwającą epidemią koronawirusa dbając o Państwa zdrowie ale także komfort, wnioski należy składać wyłącznie po umówieniu droga telefoniczną. Numer telefonu 65-517-90-49 - informuje MGOPS Krzywiń.

 

Dodatek osłonowy – co to jest

Dodatek osłonowy jest świadczeniem pieniężnym, które ma na celu zapewnić wsparcie finansowe osobom o niskich dochodach, a także uchronić ich przed ubóstwem energetycznym.
 

Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Zgodnie z ustawą o dodatku osłonowym świadczenie przysługuje:
Osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie  przekracza kwoty 2100 zł,
Osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę;
Dochód będzie ustalany na podstawie art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
Gospodarstwo domowe tworzą:
gospodarstwo domowe jednoosobowe - osoba samotnie zamieszkująca i gospodarująca;
gospodarstwo domowe wieloosobowe – osoba, która wnioskuje o przyznanie dodatku osłonowego oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące.
Jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego
 

Ile wynosi dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy wynosi rocznie:

• 400/500 zł * dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;

• 600/750 zł* dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;

• 850 zł/1062,50 zł* dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób

• 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.
* Kwota dofinansowania jest uzależniona od źródła ogrzewania. Wyższe świadczenie mogą otrzymać osoby, które używają do ogrzewania węgla lub paliwa węglopochodnego. Warunkiem jest jednak wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Uwaga!
Dodatek osłonowy możemy przyznać również, gdy wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu przekracza 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1500 zł w gospodarstwie wieloosobowym. Wypłacimy wtedy różnicę między kwotą dodatku osłonowego, a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny miesięczny dochód.
 
Świadczenie nie przysługuje, gdy jego wysokość jest niższa niż 20 zł.
 

Jak będzie wypłacany dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy przysługuje za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. Będzie on wypłacany w dwóch równych ratach:
do 31 marca 2022 r.
do 2 grudnia 2022 r.
 

Jak powiadomimy o przyznaniu dodatku osłonowego?

Przyznanie dodatku osłonowego nie wymaga wydania decyzji.
Jeżeli we wniosku o wypłatę dodatku osłonowego podasz adres poczty elektronicznej (do czego gorąco zachęcamy), prześlemy informację o przyznaniu dodatku osłonowego na ten adres.
 
Jeżeli nie podasz adresu poczty elektronicznej, będziesz mógł odebrać  informację o przyznaniu dodatku osłonowego w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Krzywiniu. Odmowa przyznania dodatku osłonowego, uchylenie lub zmiana prawa do dodatku osłonowego oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranego świadczenia wymagają wydania decyzji.
 

Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Mieszkańcu Gminy Krzywiń, możesz złożyć wniosek w:
Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Krzywiniu
Generała Dezyderego Chłapowskiego 34, 64-010 Krzywiń

Telefon kontaktowy do pracownika zajmującego się dodatkiem osłonowym 65-517-90-49. Zadźwoń i umów się na spotkanie celem złożenia wniosku.

Wniosek można złożyć najpóźniej do 31 października 2022 r.

Ruszyła budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie